* 3η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπράιτον μετρά τρεις σερί νίκες επί της Γουέστ Χαμ, ενώ είναι αήττητη στα 12 μεταξύ τους (6-6-0) από τότε (2017) που προβιβάστηκε στην Πρέμιερ Λιγκ.

* Δίχως νίκη (0-4-4) ο Μόγιες απέναντι στην Μπράιτον.

* Αν η Μπράιτον σκοράρει 4+ γκολ και στο 3ο παιχνίδι της σεζόν θα γίνει μόλις η 4η ομάδα στην ιστορία της 1ης κατηγορίας που καταφέρνει κάτι τέτοιο, με πιο πρόσφατη ανάλογη επίδοση αυτή της Μπλάκμπερν το 1958!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Γουλβς. Οι Μιτόμα (15’), Εστουπινιάν (46’), Μαρτς (51’ & 55’) έκαναν το 0-4 της Μπράιτον και ο Χουάνγκ (61’) πέτυχε το γκολ της τιμής για τη Γουλβς.

Δεν καταλαβαίνει από πωλήσεις η ομάδα του Ντε Τζέρμπι, το περασμένο Σάββατο έκανε μία ακόμη πληθωρική εμφάνιση, καταγράφοντας τα περισσότερα σουτ (43) στη λίγκα μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές. Εμπιστεύθηκε τους παλιούς στο “Μόλινιου” ο Ιταλός τεχνικός, τράβηξε στον πάγκο τους νέους Νταχούντ, Πέδρο που έδειξαν μην έχουν ενσωματωθεί πλήρως στην πρεμιέρα.

Εκπληκτικό το κάθετο σλάλομ του Μιτόμα για το 0-1, όμως στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι “γλάροι” έχασαν τη μεσαία γραμμή. Βρέθηκαν εκτεθειμένοι στις μεταβάσεις, αλλά δεν το πλήρωσαν λόγω εκτελεστικής ανεπάρκειας των γηπεδούχων. Επέστρεψαν φουριόζοι από την ανάπαυλα, στην πρώτη επίθεση πέτυχαν το δεύτερο γκολ και μέσα σε 10 λεπτά διέλυσαν την άμυνα της Γουλβς, με τους Μιτόμα, Ενσίσο, Μαρτς να κρύβουν την μπάλα.

Ισχυρό πλήγμα ο τραυματισμός του θαυματουργού Ενσίσο που “σέρβιρε” για τα δύο τελευταία γκολ, άγνωστο το χρονοδιάγραμμα επιστροφής του, σύμφωνα με τον κόουτς Ντε Τζέρμπι, ο οποίος επιβεβαίωσε ότι θα ξεκινήσει ο Φέργκιουσον στην κορυφή της επίθεσης.

Σταθερά εκτός ο ρολίστας μέσος Μόντερ.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Τσέλσι. Ο Αγκέρδ (7’) άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ, ο Τσουκουεμέν (28’) ισοφάρισε για την Τσέλσι και στο 43’ ο Φερνάντες έχασε πέναλτι για τους “μπλε”. Ο Αντόνιο (53’) έκανε το 2-1, στο 67’ αποβλήθηκε ο Αγκέρδ και στο 90+5’ ο Πακετά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Βγαλμένο από τα όνειρα του Μόγιες το λονδρέζικο ντέρμπι της Κυριακής, τα “σφυριά” πήραν μεγάλη νίκη παίζοντας αναχρονιστικό ποδόσφαιρο, αλλά με αποτελεσματικό τρόπο και σύμμαχο την τύχη ή μάλλον την αστοχία των φιλοξενούμενων.

Ασίστ με το καλημέρα για τον σπεσιαλίστα στις στατικές φάσεις Γουόρντ-Πράους, ο νεοφερμένος μέσος δημιούργησε και το 2-1 του Αντόνιο, αλλά ενδιάμεσα η ομάδα του υπέφερε. Η Τσέλσι ήταν κυριαρχική μετά την κεφαλιά του Αγκέρδ, ξόδεψε μεγάλες ευκαιρίες (2.00 xGoals) πριν και μετά την ισοφάριση, μεταξύ αυτών και πέναλτι, ως την ανάπαυλα. Εκμεταλλεύτηκε διπλό λάθος του Ντισασί για την ανάκτηση του προβαδίσματος, το οποίο διαχειρίστηκε πολύ καλύτερα τη δεύτερη φορά, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Αρεολά έκανε νέα σπουδαία επέμβαση στις καθυστερήσεις, πριν το πέναλτι του 3-1.

Παρουσιάστηκε ο Μαυροπάνος, αλλά δεν αναμένεται να αγωνιστεί σήμερα, το κενό του τιμωρημένου Αγκέρδ στα στόπερ θα πάρει πιθανότατα ο Ογκμπόνα. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.