*Στον πρώτο γύρο: Μπολόνια – Κάλιαρι 2-1

*Σημειώθηκε άσσος στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες Μπολόνια, δύο Κάλιαρι).

*Δεν σημειώθηκε διπλό στα 15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες Κάλιαρι, επτά Μπολόνια).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με τη Λέτσε. Στο 31′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Γκέντρι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Οριστάνιο στο 68′.

Στάθηκε τυχερή στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ με δύο γκολ λίγο πριν την ολοκλήρωση αυτού, όταν οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 38′. Η Κάλιαρι διατήρησε την κατοχή μπάλας και στο δεύτερο, ισοφάρισε με περιπετειώδη τρόπο στο 68′ κι ανάγκασε τον αντίπαλο πορτιέρο σε σπουδαία απόκρουση τρία λεπτά αργότερα στο σουτ του Πράτι.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τους Σαρδηνούς στη Σέριε Α, αγνοούν τη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις με απολογισμό 0-2-3. Στο “Unipol Domus” διατηρούνται αήττητοι σε πέντε (3-2-0), παράλληλα στις τέσσερις τελευταίες φορές που υποδέχτηκαν την Μπολόνια πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες με διαφορά γκολ 8-3.

“Υπάρχουν πολλές ομάδες που παλεύουν για την παραμονή, καμία δεν μπορεί να είναι σίγουρη για αυτή μέχρι στιγμής. Πρέπει να βάλουμε τα κράνη μας και να δώσουμε όλα”, ανέφερε χαρακτηριστικά ο προπονητής Ρανιέρι. Για πάνω από ένα μήνα νοκ άουτ τέθηκε ο Οριστάνιο λόγω τραυματισμού. Θέση βασικού διεκδικεί στην γραμμή κρούσης ο Παβολέτι που δείχνει να ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που ένιωθε.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κ.δ. και παρ.) από τη Φιορεντίνα.

Νοκ άουτ από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας τέθηκε η Μπολόνια στο “Artemio Franchi” μεσοβδόμαδα. Συνολικά έδειξε περισσότερη διάθεση εντός των τεσσάρων γραμμών, απείλησε σημαντικά, αλλά την σταμάτησαν τα αντίπαλα δοκάρια (34′, 50′, 94′). Στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι μοιραίος αναδείχθηκε ο Πος, αστοχώντας στην πέμπτη εκτέλεση.

Την προηγούμενη βδομάδα οι “ροσομπλού” γλίτωσαν την ήττα από την Τζένοα στις καθυστερήσεις στο “Renato Dall’ Ara” (1-1). Γνώρισαν μόλις μία σε επτά αγωνιστικές από την Ουντινέζε (3-0 εκτός) στις 30 Δεκεμβρίου (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες). Αγνοούν το “τρίποντο” στις έξι τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Κάλιαρι (0-2-4), το πανηγύρισαν στις 31 Οκτωβρίου 2013 (3-0).

Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ ο Τιάγκο Μότα παρουσιάζεται ως ο επικρατέστερος προπονητής για να αντικαταστήσει τον Στέφανο Πιόλι, ο οποίος αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν το καλοκαίρι από τη Μίλαν. Τιμωρημένος είναι ο Ζίρκζεϊ για τη σημερινή αναμέτρηση, τη θέση του στην γραμμή κρούσης αναμένεται να πάρει ο φαν Χόιντονκ (σ.σ. πέτυχε ένα γκολ στο Κύπελλο Ιταλίας). Νοκ άουτ τέθηκε και ο βασικότατος Σαλεμάκερς. Δανεικός στην Φροζινόνε δόθηκε ο Μπονιφάτσι (ΑΜ).