*Goal/Goal τα 13/14 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεν – Μονακό 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-5 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων με τους Μιναμίνο (4′), Ακλιούς (10′), Βάντερσον (16′) και Μπαλογκάν (76′), για να δεχθεί δις τη μείωση στην πορεία (78′, 84′). Βρήκε και πέμπτο τέρμα στο 87ο λεπτό με τον Μπαλογκάν.

Αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων για τη Μονακό, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ φιλοξενήθηκε από τη Μετς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με το εντυπωσιακό 2-5.

Πραγματοποίησε ένα αρκετά δυναμικό ξεκίνημα και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα αμυντικά προβλήματα της αντιπάλου, για να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων από το πρώτο τέταρτο. Είχε τον έλεγχο στην πορεία και σκόραρε και πάλι, μετά από τραγικό λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Κατέβασε ταχύτητα και παρότι δέχθηκε δις τη μείωση, εν τέλει βρήκε και πέμπτο τέρμα στο φινάλε.

Για την ώρα μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Λιλ και έχει την ευκαιρία να την προσπεράσει τώρα, καθώς έχει και παιχνίδι λιγότερο από αυτή. Ωστόσο, δεν κατάφερε να επικρατήσει σε κανένα από τα έξι πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία και είχε από τρεις ισοπαλίες και ήττες.

“Έχουμε ένα αρκετά απαιτητικό πρόγραμμα μπροστά μας, αρχής γενομένης από σήμερα κόντρα στη Ρεν. Είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, η οποία μάχεται για την Ευρώπη, όπως και εμείς, φτάνοντας μια ανάσα από τον τελικό του κυπέλλου, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό από την Παρί. Θεωρώ ότι είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Ντένις Ζακάρια, ενώ το παρών δίνει και πάλι ο Μοχαμέντ Καμαρά. Παραμένουν εκτός μάχης οι Γκιγιέρμο Μαριπάν και Κάιο Ενρίκε.

Μονακό Στατιστικά

*Goal/Goal τα 12/14 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το κύπελλο. Είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο 37′, τρία λεπτά αργότερα όμως δέχθηκε το μοναδικό τέρμα.

Δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση της στον τελικό του φετινού κυπέλλου η Ρεν. Το βράδυ της Τετάρτης, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 1-0, για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο της, αλλά δεν ήταν ικανή για κάτι καλύτερο. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Μανταντά απέκρουσε πέναλτι των γηπεδούχων, όμως τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στην πορεία, η Παρί ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο και τις φάσεις για να διευρύνει το προβάδισμα της, όμως παρότι ο Μανταντά κρατούσε τη Ρεν ζωντανή, επιθετικά δεν έδειξε κάτι αξιόλογο, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Στρέφει έτσι την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έρχεται από ήττα 2-0 στην έδρα της Στρασμπούργκ. Γεγονός που την φέρνει στην έβδομη θέση και σε τριπλή ισοβαθμία με τις Μαρσέιγ και Ρεμς, ούσα παράλληλα στο -4 από την εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Ηττήθηκε μια φορά στις επτά τελευταίες εξόδους της, έχοντας ακόμη από τρεις νίκες και ισοπαλίες.