*Υπάρχει ενδεχόμενο αναβολής της αναμέτρησης, λόγω των πλημμυρών έπληξαν την περιοχή της Τοσκάνης τα τελευταία 24ωρα. Τουλάχιστον επτά νεκροί, ένας αγνοούμενος και πολλές οικογένειες που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους.

*Οι οργανωμένοι οπαδοί της Φιορεντίνα έκαναν αίτημα για αναβολή της αναμέτρησης το οποίο δεν έγινε δεκτό. Για αυτό αποφάσισαν να μην βρεθούν στις κερκίδες του “Artemio Franchi” αναφέροντας σε ανακοίνωση τους πως είναι οι μόνοι που θέλουν να βοηθήσουν τους πληγέντες.

*Under 2,5 στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*NG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από τη Λάτσιο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε από την άσπρη βούλα του πέναλτι ο Ιμόμπιλε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν Φιορεντίνα και Λάτσιο το βράδυ της Δευτέρας στο “Olimpico”, αναμέτρηση που βρήκε την πρώτη να πέφτει στο καναβάτσο στις καθυστερήσεις από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Καλύτερο στο πρώτο το συγκρότημα του Ιταλιάνο, δημιούργησε κινδύνους και στάθηκε άτυχο στο 17′, όταν ο Μπελτράν είχε δοκάρι σε κεφαλιά.

Ακίνδυνο επιθετικά στο δεύτερο, θεωρούμε πως πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Ήταν η δεύτερη σερί ήττα των “βιόλα” χωρίς να σκοράρουν στη Σέριε Α, γνώρισαν μόλις μία στις 12 τελευταίες που έδωσαν στο “Artemio Franchi” στο πρόσφατο ντέρμπι της Τοσκάνης από την Έμπολι (2-0) στις 23 Οκτωβρίου. Στις υπόλοιπες σημείωσαν επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

“Όλοι είναι επηρεασμένοι από τις πλημμύρες στην Τοσκάνη. Θέλουμε να κάνουμε χαρούμενους τους κατοίκους στην αναμέτρηση με τη Γιουβέντους”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ιταλιάνο. Χτύπησε στον αστράγαλο μεσοβδόμαδα ο Παρίζι, ωστόσο αναμένεται να δώσει κανονικά το παρών στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής. Την Πέμπτη (9/11) η Φιορεντίνα φιλοξενείται από την Τσουκαρίτσκι για το Κόνφερενς Λιγκ.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Πέτυχε 2+ γκολ στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Ελλάς Βερόνα. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Καμπιάζο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συνέχεια στο αήττητο σερί που “τρέχει” (4-1-0) έδωσε η Γιουβέντους απέναντι στην Ελλάς Βερόνα, έστω στην εκπνοή των καθυστερήσεων με μπόλικο άγχος. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με στόχο να “καθαρίσει” νωρίς, πέτυχε δύο γκολ που δεν μέτρησαν με παρέμβαση VAR και δεν απειλήθηκε στιγμή από τους φιλοξενούμενους.

Υπέστη μόλις μία ήττα από το ξεκίνημα της σεζόν στην έδρα της Σασουόλο (4-2) στις 23 Σεπτεμβρίου, στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν. Οι “μπιανκονέρι” γνώρισαν μία ήττα στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις με τη Φιορεντίνα (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης: Στις 22 Μαΐου 2022 με 2-0 εκτός έδρας.

Στις 12 τελευταίες επισκέψεις τους στο “Artemio Franchi” έχουν απολογισμό 6-4-2. “Είναι μία σημαντική σεζόν για να στείλουμε και πάλι τη Γιουβέντους στο Τσάμπιονς Λιγκ”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Αλέγκρι. Στο βασικό σχήμα αναμένεται ο Κιέζα, θα αποτελέσει παρτενέρ του Βλάχοβιτς στην γραμμή κρούσης. Και οι δύο φόρεσαν στο παρελθόν τη φανέλα της Φιορεντίνα. Νοκ άουτ παραμένει ο Ντανίλο.