*Δεύτερο παιχνίδι για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστούν πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ολίμπια – Βαλμιέρα 2-1.

*Με χρήση VAR.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΒΑΛΜΙΕΡΑ (ΛΕΤΟΝΙΑ, 281)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Σούπερ Νόβα για το Κύπελλο. Στο 14’ και το 33’ τα γκολ για τη Βαλμιέρα.

Έπεσε από ουρανοξύστη και βρήκε… πορτοφόλι η Βαλμιέρα την περασμένη εβδομάδα στη Σλοβενία, πήρε αποτέλεσμα που την κρατά “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης. Ήταν απελπιστική στο πρώτο ημίχρονο, έκανε μόνο λάθη, υπέφερε απ’ την πίεση της Ολίμπια, που για καλή της τύχη σκόραρε μόλις ένα γκολ. Βελτιώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο δέχτηκε δεύτερο γκολ στο 74’, έψαχνε το γκολ που θα αλλάξει τα δεδομένα. Το βρήκε στο φινάλε με τον Ντιόπ, παρότι δεν έδειχνε απειλητική.

“Έτσι όπως πήγε το ματς, ειδικά μετά από ένα τόσο κακό πρώτο ημίχρονο για εμάς, το τελικό 2-1 είναι καλό αποτέλεσμα. Κάναμε πάρα πολλά λάθη, δώσαμε την μπάλα στον αντίπαλο, απειληθήκαμε πολύ. Πρέπει να είμαστε πολύ βελτιωμένοι στη ρεβάνς”, είπε ο κόουτς Καλνς. Η ομάδα του έπαιξε με αλλαγές στο ματς Κυπέλλου κόντρα στη Σούπερ Νόβα το Σάββατο, επικράτησε 2-0 χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Άπειρη ευρωπαϊκά η Βαλμιέρα, μετρά 3/3 αποκλεισμούς απ’ το 2020, πήρε μόλις μια ισοπαλία σε οκτώ ματς (0-1-7)!

ΒΑΛΜΙΕΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG τα 3/4 πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 3/5 τελευταία ματς.

ΟΛΙΜΠΙΑ (ΣΛΟΒΕΝΙΑ, 168)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Βαλμιέρα. Το 1-0 ο Νούκιτς στο 42’, το 2-0 έκανε ο Ρουί Πέδρο στο 74’. Μείωσε ο Ντιόπ στο 87’ για τη Βαλμιέρα.

Όφειλε να εξασφαλίσει την πρόκριση απ’ το πρώτο παιχνίδι, δεν το έκανε και σήμερα κινδυνεύει. Έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα απ’ την πρώτη στιγμή, έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, οδήγησε τον αντίπαλο σε πολλά λάθη, αλλά δεν είχε ευστοχία. Σκόραρε μόλις ένα γκολ, βρήκε το 2-0 στο 74’, δεν προστάτευσε όπως θα έπρεπε το προβάδισμα της και στο φινάλε το “πλήρωσε”. Έπρεπε να κερδίσει με πιο ευρύ σκορ.

“Περιμένουμε απ’ τον αντίπαλο να ρισκάρει περισσότερο, στο πρώτο ματς έπαιξε πολύ παθητικά. Δεν πάμε για να προστατεύσουμε το σκορ, πάμε για να κερδίσουμε. Το σημαντικό είναι να μη δεχτούμε γκολ”, είπε ο κόουτς Ενρίκες. Ήταν το πρώτο επίσημο ματς της ομάδας τους, που ερχόταν από τρεις διαδοχικές φιλικές νίκες. Είναι πιο έμπειρη απ’ τη Βαλμιέρα στην Ευρώπη, το 2018 έπαιξε στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ.