* Δεύτερος γύρος για το Κύπελλο Γερμανίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

ΜΠΙΛΕΦΕΛΝΤ (Β΄)

Προβληματίζει με τις εμφανίσεις της φέτος στην Τσβάιτε Λίγκα και προέρχεται από ήττα εκτός έδρας και με σκορ 1-0 από την Άουε. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, η Άουε ανέβασε στροφές στην επανάληψη και άνοιξε το σκορ στο 66΄ με τον Χόστσεϊντ και μετά από ασίστ του Κέμπε. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την 4η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Έτσι μετά από 11 αγωνιστικές μετρά 12 βαθμούς με 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 5 ήττες και βρίσκεται στο +3 από την ζώνη των μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία. Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν, ενώ στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε εύκολα την Λοκ Στένταλ εκτός έδρας με σκορ 5-0. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από την Άουε, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Τσβάιτε Λίγκα.

Το Μπίλεφελντ – Ντούισμπουργκ παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΤΟΥΙΣΜΠΟΥΡΓΚ (Β΄)

Απογοητευτική είναι η μέχρι τώρα παρουσία και της Ντούισμπουργκ στο πρωτάθλημα κι ενώ προέρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Ίνγκολσταντ. Ιδιαίτερα μέτριο το πρώτο μέρος, με δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου και με λίγες καλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 79΄ με το αυτογκόλ του Ματίπ, ωστόσο οι γηπεδούχοι – που πίεσαν στη συνέχεια – βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις, με τον Καμερουνέζο να… παίρνει το αίμα του πίσω και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Έτσι μετά από 11 αγωνιστικές μετρά 6 βαθμούς με 1 νίκες, 3 ισοπαλίες και 7 ήττες και βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού. Επιπλέον, διατηρεί την χειρότερη επίθεση στην κατηγορία. Στο κύπελλο μετρά 4 χαμένους τελικούς, με πιο πρόσφατο αυτόν το 2011 από τη Σάλκε με σκορ 5-0. Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε δύσκολα εκτός έδρας την Ντάσελντορφ με σκορ 1-0. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι αμφίβολος δίνεται ο μεσοεπιθετικός Καούλι.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Ίνγκολσταντ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Τσβάιτε Λίγκα.