*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο κύπελλο: Χάκεν – Χάλμσταντ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-1 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Βίκτορ Γκράνατ στο 41ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε έξι τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (55′, 56′, 61′, 63′, 74′, 83′).

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Χάλμσταντ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Χάλμσταντ (2-0 εκτός) και Μπρομαποϊκάρνα (0-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 6-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, παρότι ευτύχησε να πάρει προβάδισμα κόντρα στην ροή και σε μια από τις ελάχιστες στιγμές που απείλησε, στην πορεία παραδόθηκε στην ανώτερη των γηπεδούχων, “πληρώνοντας” και την κακή αμυντική της λειτουργία. Τέταρτη ήττα στις έξι πρώτες στροφές (2-0-4), οπότε και παραμένει στους έξι βαθμούς. Εξέτισε την τιμωρία του ο Βαλεντίν και τέθηκε και πάλι στη διάθεση του προπονητή του.

Χάλμσταντ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 επί της Τζουργκάρντεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έκανε στην πορεία την ανατροπή με τους Λάρσεν (53′, 85′) και Χόβλαντ (67′, 83′).

Συνέχεια στις επιτυχίες κατάφερε να δώσει η Χάκεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των Περ-Ματίας Χέγκμο υποδέχθηκε τη Τζουργκάρντεν, την οποία και συνέτριψε με 4-1. Μπορεί να βρέθηκε πίσω σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο έγινε πιο απαιτητική, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της. Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Σίριους (1-4 εκτός) και Βάρναμο (3-1 εντός), φτάνοντας παράλληλα τις πέντε συνολικά στις έξι πρώτες στροφές (5-0-1). Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Σονκό και είναι στη διάθεση του προπονητή του πλέον, όμως και πάλι δε λείπουν τα προβλήματα.