*Στον Α’ γύρο: Αναγέννηση Καρδίτσας – Νίκη Βόλου 2-0

*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*Aπόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-3-3).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα με 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου εντός έδρας σε μεσοβδόμαδο εξ’ αναβολής παιχνίδι για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο ημίχρονο (25′, 34′), ενώ στην επανάληψη σημείωσε άλλα τρία τέρματα στο ρελαντί (58′, 62′, 88′).

Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ουραγό Απόλλωνα Πόντου και επέστρεψε με άνεση στις νίκες, μετά την ισοπαλία απέναντι στον Μακεδονικό (0-0). Άνευ σχολιασμού το παιχνίδι, έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και δεν δέχτηκε την παραμικρή πίεση από έναν αντίπαλο που ήταν ωσεί παρών στο γήπεδο. Παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχει την ευκαιρία να μειώσει κάπως τη διαφορά της από την κορυφή (-20 με δύο ματς λιγότερα).

Αποθεραπεύτηκε και επιστρέφει στην αποστολή της ομάδας ο Αναστασίου, αντίθετα έμειναν εκτός αυτής ο τραυματίας Νάα και ο Τζιώρας για αγωνιστικούς λόγους.

Νίκη Βόλου Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στο ρελαντί με 3-0 από τον Λεβαδειακό εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος, όταν και δέχτηκε δύο γκολ (25′, 34′). Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76′.

Εντός προγράμματος ήττα στην έδρα του πρωτοπόρου Λεβαδειακού για την Αναγέννηση Καρδίτσας, που δεν μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της κατηγορίας στον δεύτερο γύρο και μοιραία έχει μπλέξει. Συμπλήρωσε έξι παιχνίδια χωρίς νίκη (0-2-4) και πλέον θεωρείται ως ένα από τα φαβορί για υποβιβασμό, δεδομένου ότι βρίσκεται μόλις στο +1 από την προτελευταία θέση. Θα δοθεί σκληρή μάχη στα πλέι οφ υποβιβασμού, το θέμα για την ΑΣΑ είναι πως στερείται ψυχολογίας.

Το θέμα στο γκολ είναι μεγάλο, ενδεικτικό ότι δεν έχει βρει δίχτυα στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι Ξύδας και Γκόλιας, δεν ταλανίζεται από απουσίες για το σημερινό ματς και όλοι οι παίκτες είναι διαθέσιμοι.