* 10η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Πόρτο στα 14 τελευταία μεταξύ τους (12-2-0).

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Βιζέλα. Ο Ταρεμί με πέναλτι (22’) άνοιξε το σκορ και ο Εουστάκιο (44’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

3ο σερί διπλό, σε 3η διαφορετική διοργάνωση πέτυχαν οι “δράκοι” την Κυριακή και διατήθηκαν στο -3 από την κορυφή της Liga Portugal, πιάνοντας την Μπενφίκα στους 22 πόντους.

Σοβαρή η εμφάνισή τους στην έδρα της Βιζέλα, δίκαιη και σχετικά εύκολη η επικράτηση, με όλη την δράση να προκύπτει στο πρώτο ημίχρονο. Ο φορμαρισμένος μετά τον τραυματισμό του Εβανίλσον κέρδισε το πέναλτι προβαδίσματος, ακολούθησε το δοκάρι του υιού Κονσεϊσάο για να απαντήσουν με δοκάρι οι γηπεδούχοι.

Ο Εβανίλσον έχασε τετ α τετ, δευτερόλεπτα πριν συμβάλλει στη δημιουργία του εντυπωσιακού σουτ του Εουστάκιο για το 0-2. Μετά την ανάπαυλα η Βιζέλα απέτυχε να αξιοποίησε τεράστιο λάθος στο build up της Πόρτο για να μπει ξανά στο ματς, το οποίο πήγε “σβηστά” εν συνεχεία.

“Η τελευταία θέση της Εστορίλ δεν αντικατοπτρίζει την ατομική και συλλογική της ποιότητα. Νομίζω ότι, στο τέλος, η Εστορίλ θα είναι στη μέση του πίνακα ή πιο πάνω. Μας περιμένει ένα δύσκολο παιχνίδι.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Δεν άλλαξε κάτι στο ιατρικό δελτίο των “δράκων” οι τραυματίες Μαρκάνο (στόπερ), Γουέντελ (αρ. μπακ), Ζαϊντού (αρ. μπακ), Χάιμε (μέσος), Βερόν (εξτρέμ), Γκαλένο (εξτρέμ) παραμένουν εκτός.

Την Τρίτη υποδέχεται την Αντβέρπ για την 4η αγωνιστική του Champions League.

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Πορτιμονένσε. Ο Πεδράο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 31ο λεπτό.

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι παρά την αλλαγή προπονητή, παρά τις ανταγωνιστικές εμφανίσεις με τον Σεάμπρα στον πάγκο. Γνώρισε 3η διαδοχική ήττα στη Liga Portugal υπό το νέο καθεστώς και διατηρήθηκε στην ουρά της βαθμολογίας με επί μέρους 0-1-6 ρεκόρ.

Στο Πορτιμάο την Κυριακή απείλησε πρώτη, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά πιο επικίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθούν με κεφαλιά του στόπερ τους σε κόρνερ. Με δική τους ευκαιρία μετάβασης ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο η Εστορίλ είχε την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά όχι αρκετές στιγμές για να φέρει το ματς στα ίσια.

Έτσι έχει φτάσει σχεδόν τους 13 μήνες δίχως διπλό στη Liga Portugal, με ρεκόρ 0-2-15 στα ταξίδια της μετά το 0-2 επί της Ζιλ Βισέντε στις 7 Οκτωβρίου του 2022!

“Από τότε που είμαι εδώ, έχουμε δεχτεί έξι γκολ και τα τέσσερα ήταν από στημένα και πέναλτι. Ως εκ τούτου, αισθανόμαστε ότι σε ένα ροή αγώνα η ομάδα έχει περιορίσει τον αριθμό των ευκαιριών που δέχεται.” δήλωσε ο κόουτς Σέαμπρα που παραμένει αισιόδοξος για την ανάκαμψη της ομάδας.

Στα αγωνιστικά νέα, είναι περιορισμένες οι λύσεις στα στόπερ αφού ο Καμπάκο χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ και ο έμπειρος Μανγκαλά θα λείψει για καιρό.