* Αήττητη η Μπρέντφορντ στα 5 τελευταία μεταξύ τους (2-3-0)

* Στον 1ο γύρο (01/10): Φόρεστ – Μπρέντφορντ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2 στην παράταση) από τη Γουλβς. Με Κόλινς (13’), Μοπέ (52’) προηγήθηκε δις η Μπρέντφορντ, με Σεμέδο (36’), Φρέιζερ (72’) ισοφάρισε η Γουλβς και με πέναλτι του Κούνια (105+5’) πήρε την πρόκριση.

Βελτιωμένη η εικόνα της Τρίτης για τις “μέλισσες” στο replay ματς για το FA Cup, ωστόσο δεν αποφεύχθηκε μία ακόμη αποτυχία και το ηθικό στον οργανισμό παραμένει χαμηλό, αφού προηγήθηκαν 5 σερί και 7/8 ήττες στην Πρέμιερ Λιγκ!

Προηγήθηκαν νωρίς στο “Μόλινιου” σε φάση που συμμετείχαν και οι τρεις στόπερ τους, με τον Κόλινς να πληγώνει την πρώην του. Χάθηκε η κίνηση του αντίπαλου δεξιού μπακ/χαφ για την ισοφάριση της Γουλβς. Στο transition χτύπησε η ομάδα του Φρανκ για το 1-2, αλλά δεν είχε την απαραίτητη κυνικότητα στην συνέχεια, για να ισοφαριστεί σε μετάβαση και να γλιτώσει την ανατροπή στο φινάλε του 90λεπτου. Με περισσότερες δυνάμεις στην παράταση οι γηπεδούχοι, αλλά η Μπρέντφορντ είχε δοκάρι πριν το καθοριστικό πέναλτι.

Τελευταίο πρωταθληματικό δείγμα η ήττα με ανατροπή στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας (3-1). Έφτασαν πλέον τους 20 χαμένους πόντους στην σεζόν από θέση νίκης, που είναι η χειρότερη επίδοση στη λίγκα.

“Ανυπομονεί σαν 8χρονο παιδί που θέλει να βγει να παίξει.” δήλωσε ο κόουτς Φρανκ για τον Τόνι, ο οποίος εξέτισε την 6μηνη τιμωρία του και σήμερα θα ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης, με το περιβραχιόνιο στο μπράτσο. Ο περσινός αρχισκόρερ της ομάδας σκόραρε και στα τρία τελευταία πρωταθληματικά παιχνίδια απέναντι στην Φόρεστ, όπως και στα τρία τελευταία εντός έδρας που έπαιξε.

Φρέσκο πρόβλημα ο τραυματισμός του αρχηγού Νόργκαρντ (μέσος) που θα χάσει δεύτερο σερί ματς. Προστέθηκε στους ήδη τραυματίες Χίκι (μπακ), Χένρι (αρ. μπακ), Σάντε (φορ/εξτρέμ), Μπεουμό (εξτρέμ). Παράλληλα οι Γκόντος (μπακ/χαφ), Ονιέκα (μέσος), Γουισά (φορ) έχουν υποχρεώσεις με τις εθνικές τους ομάδες.

Τελευταίο μεταγραφικό χτύπημα ο δανεισμός του Ρεγκιλόν (αρ. μπακ) από την Τότεναμ, θα είναι διαθέσιμος σήμερα ο Ισπανός.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (2-3 στην παράταση) επί της Μπλάκπουλ. Η Φόρεστ προηγήθηκε 0-2 με Ομομπαμιντέλε (16’) και Ντανίλο (46’), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με Μόργκαν (61’) και Τζόσεφ (78’). Στο 110’ πέτυχε το καθοριστικό γκολ ο Γουντ.

Ξόδεψε πολύ περισσότερες δυνάμεις απ’ όσες θα έπρεπε, χρειάστηκαν πάνω από 220 αγωνιστικά λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο ομάδας που αγωνίζεται δύο κατηγορίες χαμηλότερα για να προκριθεί στους “32” του FA Cup, αλλά στο τέλος διατηρήθηκε το καλό μομέντουμ στο ξεκίνημα της θητείας Νούνο.

Με τέσσερις αλλαγές στην 11αδα, σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι απέναντι στην Μπλάκπουλ, παρατάχθηκε την Τετάρτη στο “Μπλούμφιλντ” και για μία ώρα αγώνα φαινόταν ότι δεν θα έχει ξανά προβλήματα.

Προηγήθηκε σε κόρνερ με το παρθενικό γκολ του 21χρονου στόπερ της, εκμεταλλεύτηκε παιδικό λάθος στο build up των γηπεδούχων για το 0-2. Δεν υπήρξε όμως ψυχραιμία στην συνέχεια, ισοφαρίστηκε στην πίεση της Μπλάκπουλ και γλίτωσε την ανατροπή σε τετ α τετ πριν το έξτρα ημίωρο, στο οποίο ήλεγξε τον ρυθμό.

Όσον αφορά την Πρέμιερ Λιγκ, προέρχεται από back to back νίκες κόντρα σε Νιουκάστλ (1-3 εκτός) και Μαν. Γιουνάιτεντ (2-1 εντός). Ψάχνει 3η διαδοχική στην Πρέμιερ για πρώτη φορά από το 1999 και back to back διπλά από το 1995! Άσχημες όμως οι πρόσφατες αναμνήσεις της στο Λονδίνο, στα 12 τελευταία παιχνίδια εκεί δέχθηκε 29 γκολ.

O κόουτς Νούνο επιβεβαίωσε τα άσχημα μαντάτα, οι φορμαρισμένοι Γκιμπς-Γουάιτ (μέσος), Ελάνγκα (εξτρέμ) θα χάσουν το ταξίδι στο Λονδίνο, μαζί με τους 6 διεθνείς Αφρικανούς.

Καλά τα νέα από τον τραυματισμό του Αβονίγι, έχει μπει στις προπονήσεις και υπάρχουν ελπίδες να προλάβει το σημερινό παιχνίδι. Αμφίβολοι επίσης οι Φελίπε (στόπερ), Οριγκί (φορ).