18η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 10 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα, εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ουέσκα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και δεν είχε πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Στο δεύτερο μέρος η Σπόρτινγκ ανέβασε την απόδοσή της, ήταν καλύτερη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αγωνιστικά, παρά το γεγονός ότι έχει μείνει αήττητη για πέντε αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Για την ακρίβεια, έρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Ουέσκα (0-0) το οποίο είναι ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα λόγω της δυναμικής του αντιπάλου. Ωστόσο, ήταν η τέταρτη διαδοχική για το συγκρότημα του Αμπελάρδο, στο πλαίσιο της Σεγούντα Ντιβισιόν. Αν προσθέσουμε και την ισοπαλία στο 90λεπτο εναντίον της Μπεασαΐν (2-2) που κατέληξε σε νίκη στην παράταση, γίνονται πέντε συνεχόμενες. Χωρίς νίκη για έξι ματς στο πρωτάθλημα. Είναι εκτός οι Τζούρτζεβιτς, Πολ Βαλεντίν και ο αμυντικός Μπάμπα.

Σπόρτινγκ Χιχόν Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*3/5 ματς τελευταία έληξαν με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 εντός έδρας, κόντρα στην Τενερίφη, για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 39’ με τον Πεχίνιο για το 1-0 του ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 57’ για το 2-0 και στο 89’ ο Αντόνε έκανε το 3-0. Στο 90+3’ ο Μο Ντάουντα μείωσε για το τελικό 3-1.

Η Λας Πάλμας επέστρεψε στις επιτυχίες, με ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στην έδρα της, εναντίον της Τενερίφε (3-1), στο ντέρμπι των Κανάριων Νησιών. Πήρε τους τρεις βαθμούς έπειτα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες και συνολικά τέσσερις αγωνιστικές χωρίς επιτυχία. Όμως, τα ματς με την Τενερίφε είναι… μαρκαρισμένα από την αρχή της κάθε σεζόν και μια νίκη εκεί, είναι ικανή να δώσει έξτρα ώθηση στο συγκρότημα του Γκαρθία Πιμιέντα. Παραμένει στα ψηλά του βαθμολογικού πίνακα, μόλις στο -3 από την κορυφή (βαθμολογία πριν την έναρξη της 18ης αγωνιστικής). “Πρέπει να συνηθίσουμε στο να κερδίζουμε. Έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια και δεν είναι εύκολη η άμεση προσαρμογή από το ένα στο άλλο”, δήλωσε ο τεχνικός της Λας Πάλμας. Είναι εκτός οι Βιέρα, Σάντρο Ραμίρεθ, Άλβαρο Βαγές και Μπενίτο Ραμίρεθ. Τιμωρημένος ο μέσος Μφούλου.