* Στα 6 τελευταία έχουν 4 ισοπαλίες, οι 3/4 με γκολ.

* Χωρίς νίκη στην έδρα της Άντερλεχτ στη σύγχρονη ιστορία της η Λέουβεν.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Προηγούμενο ματς: Ήττα στο Κλάσικο του Βελγίου από τη Σταντάρ Λιέγης, 3-2 εκτός με ανατροπή. Προηγήθηκε με Ντόλμπεργκ (18’) και Ντρέιερ (24’), της ακυρώθηκε το 3-0 μέσω VAR. Στην επανάληψη δέχτηκε τρία αναπάντητα γκολ από Αλσάτε (52’), Καγουάμπε (55’) και Ενγκόι (61’).

Σοκαριστικό ως έναν βαθμό το αποτέλεσμα στη Λιέγη. Στο πρώτο μέρος έκανε ό,τι ήθελε από ένα σημείο και μετά και έδειχνε πως θα διαλύσει τη Σταντάρ και στο δεύτερο μέρος η αντίπαλος την “κατάπιε”.

Τις εξηγήσεις του έδινε ο καθένας μετά τη λήξη, χωρίς να ταυτίζονται απόλυτα, “όταν δέχεσαι πολύ γρήγορα τρία γκολ, είναι δύσκολο να επανακάμψεις, το κακό ξεκίνησε από την ακύρωση του τρίτου μας γκολ” δήλωσε ο Ρίτερ. “Νομίζω ότι βγήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με υπερβολική σιγουριά” η ερμηνεία του φορ Ντόλμπεργκ την οποία συμμερίστηκε και ο στόπερ Ντεμπάστ.

Το αφήνουν πίσω, αυτονόητο ότι θέλουν τη νίκη με τη Λέουβεν για να κάνουν τον κόσμο αλλά και τους ίδιους τους εαυτούς τους να ξεχάσουν όσα έγιναν στη Λιέγη. Τη χρειάζονται εξ ίσου και βαθμολογικά, με την ήττα στο Κλάσικο η διαφορά από την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ άνοιξε άνω της μιας νίκης και δεν θέλουν με τίποτα να χάσουν την επαφή με την κορυφή.

Νέα ψήφος εμπιστοσύνης στο πλάνο που ξεκίνησαν, μετά την ανανέωση του συμβολαίου του Δανού κόουτς Ρίμερ, έγινε το ίδιο με τον ομοεθνή του, τεχνικό διευθυντή Φρέντμπεργκ.

Χωρίς νέα προβλήματα.

Άντερλεχτ Στατιστικά

* G/G τα 8 τελευταία παιχνίδια της, τα 6 συνδυασμένα με over 2,5, τρέχει μίνι σερί με 3 over 3,5.

* Αήττητη εντός, παραχώρησε μόνο μία ισοπαλία στο ντέρμπι με την Κλαμπ Μπριζ.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Διέσυρε με 4-0 τη Σιντ Τρούιντεν εντός. Πέτυχε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Ενσίνγκι (12’), Σράιφερς (22’ πεν.) και Μεντίλ (60’, 79’).

Το σωστό αποτέλεσμα στην κατάλληλη στιγμή και με την ανάλογη εμφάνιση. Ευεργετική αποδείχθηκε η αποπομπή του κόουτς Μπράις, με τον υπηρεσιακό Φανχέμελ έκανε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και πάνω που πήγαινε να μπλέξει άσχημα στη βαθμολογία, πέτυχε αυτόν τον θρίαμβο και ξέφυγε από την τελευταία τετράδα, αποδεικνύοντας παράλληλα πως τόσο καιρό μάλλον αδίκησε τον εαυτό της με κάποια αποτελέσματα.

“Δεν είμαστε ακόμα στο σημείο που θέλουμε, ούτε από πλευράς εικόνας, ούτε θέσης στη βαθμολογία, με την Άντερλεχτ θα ψάξουμε ένα νέο θετικό αποτέλεσμα, προσπαθούμε να κοιτάμε ψηλότερα και όχι πίσω μας” δήλωσε ένας από τους σκόρερ, ο χαφ Σράιφερς.

Συνεχίζει με τον υπηρεσιακό Φανχέμελ, δεν προέκυψε κάποιο νέο πρόβλημα.