*13η αγωνιστική.

*Το G/G επιβεβαιώθηκε στα 11/15 τελευταία μεταξύ τους ματς.

*Ο ΟΦΗ υπέστη μόλις τρεις ήττες στα 13 τελευταία παιχνίδια με τον Παναθηναϊκό (πέντε νίκες, πέντε ισοπαλίες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 κόντρα στη Βιγιαρεάλ για το Γιουρόπα Λιγκ. Το 1-0 ο Μπαένα στο 29’, το 2-0 έκανε ο Κομεσάνια στο 34’, το 3-0 ήρθε απ’ τον Μοράλες στο 47’. Μείωσε ο Παλάσιος στο 66’, έπειτα απ’ το χαμένο πέναλτι του Ιωαννίδη, ο Έλληνας στράικερ έκανε το 3-2 στο 81’.

Μπορεί να κρατήσει την αντίδραση του δεύτερου μέρους στο ματς της Πέμπτης κόντρα στη Βιγιαρεάλ, δεν τα παράτησε στο 3-0 και «έπεσε» μαχόμενος. Τρομερά διστακτικός και χωρίς θράσος στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση, δέχτηκε δύο γκολ σε πέντε λεπτά, σε φάσεις που είχε πολύ αργές αντιδράσεις. Μπήκε στο δεύτερο μέρος με τρίτο εις βάρος του γκολ στα πρώτα λεπτά, μετά την είσοδο του Ιωαννίδη έγινε πιο επιθετικός, μείωσε στο 66’ και έφτασε στο 3-2 στο 81’, είχε ευκαιρία ακόμη και για την ισοφάριση.

«Υπήρχε μετά το 3-0 η αντίδραση της ομάδας που ήταν πολύ σημαντική και μας έβαλε στο να το διεκδικήσουμε μέχρι το τέλος. Ήταν από τα παιχνίδια που σπάνια γίνονται, από αυτά που μπορεί να βγάλεις αρκετά συμπεράσματα. Είναι σημαντικά όσον αφορά στους ίδιους τους παίκτες και την αντίληψη της προσπάθειας. Στόχος είναι την άνοιξη να είμαστε στην Ευρώπη», είπε ο κόουτς Γιοβάνοβιτς.

Χρειάζεται απλά να μη χάσει στο τελευταίο ματς με τη Μακάμπι Χάιφα εντός έδρας, έτσι ώστε να συνεχίσει στο Κόνφερενς Λιγκ. Δεύτερη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 2-0 απ’ τον Άρη, τρίτη στα τελευταία τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις. Η ήττα στη Θεσσαλονίκη ήταν η πρώτη μετά το ντέρμπι με την ΑΕΚ (1-2), μόλις η δεύτερη του πρωταθλήματος για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, έμεινε στους 28 πόντους και πλέον βρίσκεται στο +1 από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, στο +2 απ’ τον ΠΑΟΚ.

Δεν πατά καλά στα τελευταία πέντε ματς, κέρδισε μόνο Λαμία και Κηφισιά, αλλά χωρίς αξιόλογες εμφανίσεις. Επιστρέφουν οι «κομμένοι» της ευρωπαϊκής λίστας Βέρμπιτς και Γερεμέγεφ, εκτός ο Γεντβάι, τη θέση του στο κέντρο της άμυνας θα πάρει ο Αράο. Διαθέσιμος για ενδεκάδα ο Χουάνκαρ, που έπαιξε για μερικά λεπτά την Πέμπτη, λογικά θα γίνουν αρκετές αλλαγές.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 10/17 τελευταία παιχνίδια του.

*Έρχεται από 10/14 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΦΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στον Βόλο. Το 0-1 ο Κόμπα στο 40’, ισοφάρισε ο Τοράρινσον στο 60’. Με δέκα παίκτες απ’ το 45’ ο Βόλος λόγω αποβολής του Γκαρσία.

Είναι σε κρίση, δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις την περασμένη εβδομάδα, έχασε κι άλλους πόντους στο εντός έδρας 1-1 με τον Βόλο. Τυχερή η ομάδα της Θεσσαλίας στο ακυρωθέν γκολ των Κρητικών, έκανε το 0-1 λίγο πριν το ημίχρονο, έπειτα από ωραία συνεργασία και εκτέλεση του Κόμπα, αλλά μερικά λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες. Ήταν λογικό να δεχτεί ασφυκτική πίεση στο δεύτερο 45λεπτο, ο ΟΦΗ έβγαλε αρκετές τελικές προσπάθειες, βρήκε το γκολ σχετικά νωρίς, αλλά στη συνέχεια είχε πρόχειρες εκτελέσεις, όπως και ένα ακόμη ακυρωθέν γκολ.

«Δεν μπορούμε να χρησιμοποιούμε πάντα την ίδια δικαιολογία, ότι είμαστε κοντά στο να νικήσουμε, αλλά δυστυχώς όταν δεχόμαστε ένα γκολ τελικά δεν μπορούμε να βάλουμε δύο. Το συναίσθημα που νιώθουμε είναι πως μετά από κάθε παιχνίδι είναι σαν να έχουμε χάσει. Πρέπει να βρούμε το φάρμακο για το άγχος, έχουμε φέρει τρεις ισοπαλίες», είπε ο κόουτς Νταμπράουσκας.

Πέμπτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει η ομάδα του (0-3-2), είχαν προηγηθεί δύο σερί ήττες από Πανσερραϊκό (2-1 εκτός) και Ολυμπιακό (0-2 εντός), το εκτός έδρας 0-0 με την Κηφισιά και το εντός έδρας 1-1 με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες εννέα αγωνιστικές (1-6-2), με 15 πόντους είναι όγδοος, στο -5 απ’ τον Άρη και στο -2 απ’ τον Αστέρα Τρίπολης. Επιστρέφουν οι Βούρος (Αμυντικός, 11) και Τοράλ (Μέσος, 9), εκτός λόγω πειθαρχικού παραπτώματος ο εξτρέμ Μοσκέρα.