ΑΝΔΟΡΡΑ - ΛΕΓΚΑΝΕΣ Προγνωστικά

20η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν ξανά στο Κόπα ντελ Ρέι το 2019, με τη Λεγανές να προκρίνεται στα πέναλτι, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας.

ΑΝΔΟΡΑ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από την Ουέσκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και έμειναν στο μηδέν. Στο 57’ ο Μαρτί Βιλά αποβλήθηκε για την Ανδόρα και στο 58’ ο Χουάν Κάρλος με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο ίδιος παίκτης στο 88’ αποβλήθηκε.

Η Ανδόρα δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Ουέσκα (1-0), ηττήθηκε στις λεπτομέρειες ωστόσο, δείχνοντας ξανά ότι είναι μια ομάδα ικανή να δυσκολέψει κάθε αντίπαλο. Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για το συγκρότημα του Έντερ Σαράμπια, έχασε με το ίδιο σκορ, αλλά εντός έδρας, από την Καρταχένα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο. Έχασε με ένα τέρμα στις καθυστερήσεις, παρά το γεγονός ότι είχε πολλές και καλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Σταμάτησε έτσι το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. “Πρέπει να βγάλουμε προσωπικότητα, ξεκάθαρες ιδέες και να είμαστε αποτελεσματικοί”, δήλωσε ο Έντερ Σαράμπια. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο αμυντικός Μαρτί Βιλά λόγω τιμωρίας, καθώς και οι τραυματίες Άλεξ Πετσαρομάν και Μπούντου. Αμφίβολος ο Ντάνι Μορέρ.

Ανδόρα Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις είχαν No Goal

*7/10 παιχνίδια είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΛΕΓΑΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 εντός έδρας, στη Μιραντές, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 7’ ο Χουάν Μουνιόθ σκόραρε για το 1-0, όμως στο 37’ ο Ρομπέρτο Λόπεθ ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 56’ ο Χουάνλου Σάντσεθ έκανε την ανατροπή, όμως στο 90’ ο Ράμπα ισοφάρισε για το τελικό σκορ. Στο 90+3’ αποβλήθηκε ο Ερέρο για τη Μιραντές.

Η Λεγανές μπορεί να μην κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, με αντίπαλο τη Μιραντές (2-2), όμως έσωσε την παρτίδα στο φινάλε. Με βάση τις δηλώσεις μετά το παιχνίδι του Ιμανόλ Ιδιάκεθ, υπάρχει ικανοποίηση για το αποτέλεσμα. “Αυτή η ομάδα έχει μαχητικό πνεύμα έως το τέλος. Είμαστε “στην πρίζα”, δήλωσε χαρακτηριστικά. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τους “Πεπινέρος”, τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα συγκεκριμένα.

Παρ’ όλα αυτά, διεύρυνε το αήττητο σερί της σε οκτώ αγωνιστικές και η πορεία της εξακολουθεί να είναι ανοδική. Επίσης, έχει υποστεί μόλις μία ήττα στα πρόσφατα δέκα ματς στη Σεγούντα Ντιβισιόν. Πρωταγωνιστής τελευταία ο Ντάνι Ράμπα, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα γκολ στη σεζόν, όσα και οι Χουάν Μουνιόθ, Χοσέ Αρνάιθ. Στο αγωνιστικό σκέλος, συμπλήρωσαν κάρτες και είναι εκτός οι Ρουμπέν Πάρδο και Χουάν Μουνιόθ. Εκτός και ο Γκάκου Σιμπασάκι.