* Under 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Η Λέγκια μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Βίσλα Πλοκ από το 2019 και μετά

* Στον πρώτο γύρο: Λέγκια – Βίσλα Πλοκ 1-0

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Το μίνι αήττητο και συνάμα πλασματικό σερί που είχε χτίσει η Βίσλα Πλοκ σταμάτησε την προηγούμενη Παρασκευή, δικαίως στην έδρα της Σταλ Μίελετς (2-1). Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονό της, άργησε να αντιδράσει.

Είχαν προηγηθεί οι νίκες με δόση τύχης απέναντι στην Κρακόβια (2-1 εντός) και κυρίως απέναντι στη Βάρτα Πόζναν (1-2 εκτός), όπου πέτυχε το μοναδικό της διπλό στη φετινή Ekstraklasa, προερχόμενη μόνο από ήττες (1-0-8) και 22 γκολ παθητικό!

Στο Πλοκ ωστόσο παραμένει αήττητη με ρεκόρ 6-2-0 και συντελεστή τερμάτων 15-3. Άνετη βαθμολογικά, αν και νωρίς ακόμη δεν θα κινδυνέψει, είναι στο +11 από την επικίνδυνη ζώνη, ούτε προλαβαίνει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σταλ Μίελετς. Πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο η Σταλ, πίεσε ψηλά, είχε δοκάρι νωρίς και προηγήθηκε με πέναλτι του Τομασίεβιτς στο 22’. Ο Μακ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έκανε το 2-0. Στην επανάληψη η Βίσλα πήρε την πρωτοβουλία, έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, ήταν άστοχη, ισοφάρισε αργά με τον Κολάρ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Φούρμαν για την Βίσλα.

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (δες το στη Betshop)

* “2-3 γκολ” τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΛΕΓΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο της Λέγκια, την Πέμπτη ηττήθηκε εντός έδρας από την Σπαρτάκ Μόσχας (0-1) και τερμάτισε 4η στον όμιλο του Europa League. Σε κάθετη πτώση η πορεία της στη διοργάνωση, ολοκλήρωσε με τέσσερις διαδοχικές ήττες.

Σε πολύ δύσκολη θέση φυσικά και στην Ekstraklasa εδώ και καιρό, δεν μπορεί να ανακάμψει και διατηρείται εντός επικίνδυνης ζώνης. Ευχάριστη παρένθεση το 1-0 επί της Γιαγκελόνια πριν δύο εβδομάδες, έκανε το χρέος της στο Κύπελλο και απέκλεισε την Μοτόρ Λουμπλίν (Γ΄κατηγορία) συνεχίζοντας στα προημιτελικά του θεσμού, αλλά την περασμένη Κυριακή ηττήθηκε ξανά στην έδρα της Κρακόβια με 1-0, ξοδεύοντας αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Έβγαλε ξανά κούραση στο δεύτερο μέρος, όπως και στη νίκη επί της Γιαγκελόνια, παίζοντας μόνο άμυνα μετά το προβάδισμά της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σπαρτάκ Μόσχας. Από τραγικό λάθος της άμυνας η Σπαρτάκ προηγήθηκε με τον Μπακάεφ στο 17’. Μεγάλη ευκαιρία για την Σπαρτάκ στο 34’, το έβγαλε ο Μπόρουτς. Λιγοστές φάσεις στη συνέχεια, η Λέγκια είχε δοκάρι στο 84’ με τον Πέκχαρτ, ο ίδιος απέτυχε να σκοράρει με πέναλτι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.