*Over 2.5 ήρθαν οι 5/7 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Σε 15 επισκέψεις της στην έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ, η Αλκμάαρ έχει ηττηθεί μόλις μια φορά (9-5-1).

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Χέρενφεν.

Φιλοξενήθηκε στην έδρα της Χέρενφεν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και πήρε τον βαθμό (0-0). Κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία της την αντίπαλο, δεν ένιωσε σοβαρά τον κίνδυνο και πήγε στην ανάπαυλα με το 0-0. Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο πήρε ρίσκα στην επίθεση, προτίμησε να διαχειριστεί το σκορ και πήρε εύκολα τον βαθμό. Απόλυτα δίκαιο το 0-0.

Τη φετινή χρονιά η Σπάρτα Ρότερνταμ θέλει να μην μπλέξει σε μπελάδες με την παραμονή της και να εξασφαλιστεί όσο πιο άμεσα γίνεται. Θα χρειαστεί πάντως χρόνο να δείξει το πραγματικό της πρόσωπο, αφού το καλοκαίρι υπήρξαν πολλές αλλαγές στο ρόστερ της (απέκτησε δώδεκα ποδοσφαιριστές) και τα νέα αποκτήματα δεν έχουν βρει την απαιτούμενη χημεία. Τα τελευταία χρόνια βάζει δύσκολα στην Αλκμάαρ, με την οποία είναι αήττητη στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της (1-2-0). Επανέρχεται ο αμυντικός Αουασάρ, δεν αναφέρθηκαν αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Στέιν.

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα 5/7 πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία ματς.

ΑΛΚΜΑΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 7-0 κόντρα στη Νταντί Γιουνάιτεντ για το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Από δύο γκολ οι Παυλίδης (21’, 36’) και Ρέιντερς (31’, 41’), το 5-0 έκανε ο Έβγεν στο 44’, το 6-0 ο Ντε Βιτ στο 46’ και το 7-0 ο Λάχντο στο 74’.

Ποδαρικό με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα για την Αλκμάαρ, επικράτησε με το καθαρό 2-0 της Γκόου Αχέντ Ιγκλς εντός έδρας. Παρότι είχε τον έλεγχο απ’ το ξεκίνημα, συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο και δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Με πιο επιθετική προσέγγιση στο δεύτερο 45λεπτο, βρήκε τη λύση στο 70’ και τελείωσε το ματς με δεύτερο τέρμα στο 86’.

Αυτή ήταν η επιθυμία της Αλκμάαρ στην πρεμιέρα, να ξεκινήσει δηλαδή με νίκη τις υποχρεώσεις της στην Eredivisie, όπου φέτος έχει υψηλούς στόχους και θέλει να εξασφαλίσει την έξοδο στην Ευρώπη, μιας και δύσκολα θα μπορέσει να μπει σφήνα στις μεγάλες δυνάμεις του ολλανδικού ποδοσφαίρου. Μεσοβδόμαδα, διόρθωσε την κατάσταση και μετά την ήττα στη Σκωτία (1-0) συνέτριψε με 7-0 τη Νταντί Γιουνάιτεντ στην Ολλανδία, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Εκεί, την ερχόμενη Πέμπτη θα υποδεχθεί τη Ζιλ Βιθέντε (Πορτογαλία) με στόχο φυσικά να μπει στους ομίλους της διοργάνωσης. Παραμένουν στο ιατρικό δελτίο ο εξτρέμ Κάρλσον και ο επιθετικός Όντγκααρντ.