*6η αγωνιστική

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Μόλις μία νίκη έχει η Λίλεστρομ στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Σάρπσμποργκ (5-1-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΑΡΠΣΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Χάρη σε γκολ του Άντερσεν στο 64′, κέρδισε με 0-1 την Ράντε εκτός έδρας για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την ερασιτεχνική Ράντε αλλά δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και κατάφερε να πάρει με άνεση την πρόκριση στην επόμενη φάση. Παρά το προβληματικό της ξεκίνημα, ανέκτησε κάπως ψυχολογία μετά την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα για φέτος.

Εντυπωσιακή στο εκτός έδρας με αντίπαλο την Τρόμσο, πήρε μεγάλη νίκη με 0-3 και ελπίζει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα. Προηγήθηκε με δύο γκολ στο πρώτο μέρος χάρη σε ισάριθμα πέναλτι και στο ρελαντί βρήκε τρίτο γκολ στην επανάληψη. Πλήρης.

Σάρπσμποργκ Στατιστικά

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΛΙΛΕΣΤΡΟΜ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αφού επικράτησε με 2-4 της Μπόντο Γκλιμτ εκτός έδρας μεσοβδόμαδα. Πήρε προβάδισμα στο σκορ δύο φορές στο πρώτο μέρος (4′, 28′), αλλά δέχτηκε την ισοφάριση ισάριθμες φορές (19′, 41′). Δεν πτοήθηκε παρόλα αυτά και βρήκε άλλα δύο στην επανάληψη (50′, 64′).

Πραγματοποιώντας με μεγάλη διαφορά την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, η Λίλεστρομ «άλωσε» την έδρα της πρωταθλήτρια Μπόντο Γκλιμτ και την άφησε πρόωρα εκτός κυπέλλου. Τρομερή η εικόνα της, επιθετικά βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική. Πήρε έτσι εκδίκηση για την ταπεινωτική εντός έδρας ήττα από την Μπόντο λίγες εβδομάδες πριν (0-5).

Στο πρωτάθλημα προσπαθεί να βρει σταθερότητα, αλλά στην παρούσα φάση αντιμετωπίζει δυσκολίες. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Χαμ Καμ (1-1), σε ματς που είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά στο φινάλε αυτού έμεινε με δέκα λόγω αποβολής. Στην επανάληψη, ισοφαρίστηκε αρχικά και στην συνέχεια στάθηκε τυχερή που δεν υπέστη την ολική ανατροπή. Πάντα στα πιτς ο Ράνγκερ, τιμωρημένος ο Βα.