ΛΟΡΙΑΝ - ΡΕΝ Προγνωστικά

20η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Ρεν μετράει 3 νίκες στις τελευταίες 5 επισκέψεις της στο “Stade du Moustoir”, έχοντας καταφέρει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και στις τρεις.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Παίζοντας με αρκετές αλλαγές στην αρχική της ενδεκάδα, επικράτησε της Μπαστιά (2η κατηγορία) στα πέναλτι (1-1 καν. διάρκεια), για τη φάση των “32” του κυπέλλου. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, κατάφερε να προηγηθεί στο 64ο λεπτό, με γκολ του Κονέ. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια, απείλησαν πολλές φορές την εστία του Μανόνε και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο 81ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα πέναλτι. Εκεί, η Λοριάν αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση για τους “16” της διοργάνωσης.

Για το πρωτάθλημα, ηττήθηκε δίκαια με 3-1 στην έδρα της Μαρσέιγ, την περασμένη αγωνιστική. Πήρε το προβάδισμα στο 28ο λεπτό, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1 δέκα λεπτά αργότερα, σε ένα 1ο ημίχρονο όπου άξιζαν περισσότερα γκολ. Η Λοριάν μπήκε νωθρά στο β’ μέρος και το πλήρωσε, με τους Μασσαλούς να παίρνουν προβάδισμα δύο τερμάτων σε διάστημα έξι λεπτών (53′, 59′). Διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο παιχνίδι, με το 3-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Πρώτη ήττα μετά από δύο αγωνιστικές για την ομάδα του Λε Μπρι, που δε θυμίζει σε τίποτα το σύνολο που θαυμάσαμε στις πρώτες αγωνιστικές της φετινής σεζόν. Έχει υποχωρήσει στην 7η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Δεν έχει νίκη στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια της (0-2-3), έχοντας δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε καθένα από τα τέσσερα πιο πρόσφατα.

Τραυματίας παραμένει ο Εμβογκό. Αμφίβολος ο Λαπόρτ. Εκτός αποστολής ο Γκρμπιτς.

ΛΟΡΙΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

*Έχει δεχτεί τουλάχιστον 2 γκολ σε καθένα από τα τελευταία 4 εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρα ήττα με 1-0 από τη Μαρσέιγ, για τη φάση των “32” του κυπέλλου. Απόλυτα παθητικός ο ρόλος της στο 1ο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να σπαταλούν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα. Ούτε στο β’ μέρος πατούσε καλά η Ρεν και το πλήρωσε, δεχόμενη το 1-0 στο 59′. Προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στη συνέχεια και έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το δοκάρι να την σταματάει λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού και το 1-0 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Για το πρωτάθλημα, πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν. Παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, αλλά κατάφερε να περιορίσει σημαντικά τους φιλοξενούμενους, που μπορεί να είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή της Ρεν. Ο Τραορέ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεν στο 65ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να αμύνονται εξαιρετικά στη συνέχεια και να κρατάνε το 1-0 μέχρι τέλους.

Επιστροφή στις νίκες για την Ρεν μετά την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Κλερμόν. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την 4η Μονακό και στο -5 από την 3η Μαρσέιγ και τις θέσεις που οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. “Αγκάθι” έως τώρα η εκτός έδρας παρουσία της στο πρωτάθλημα, μετράει μόλις 2 νίκες σε 9 εξόδους της, οι οποίες ολοκληρώθηκαν όλες με g/g!

Τραυματίες οι Ασινιόν, Καλιμουεντό, Σεκά και Τεριέ, με τον τελευταίο να χάνει όλο το υπόλοιπο της σεζόν. Το κενό του στην επίθεση αναμένεται να καλύψει ο Τόκο Εκαμπί, που αποκτήθηκε ως δανεικός από τη Μαρσέιγ.

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με g/g ολοκληρώθηκαν και τα 9 εκτός έδρας παιχνίδια της έως τώρα στο πρωτάθλημα.

*Over2.5+g/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.