*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Μπέτις και Άρης Λεμεσού.

*Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν ήταν ξανά στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ το 2011, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από μία νίκη (1-0 στην έδρα της Σπάρτα Πράγας και 2-0 στην έδρα της Ρέιντζερς).

Δείτα τα Προγνωστικά Europa League

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Τσέσκε Μπουντεγιόβιτσε, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Καϊρινεν στο 17’ και το 2-0 ο Πέσεκ στο 45’. Το 3-0 πέτυχε ο Σόρενσεν στο 46’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Σέβτσικ στο 76’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Σπάρτα Πράγας. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και απείλησε με τις περισσότερες από αυτές την αντίπαλη εστία, βρίσκοντας δίχτυα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Αμυντικά δεν κινδύνευσε καθόλου, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Συνέχεια στις νίκες θέλει να δώσει, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου. Εξαιρετική εντός έδρας, δεν έχει ηττηθεί από την αρχή της σεζόν, μετρώντας οκτώ νίκες σε εννέα αγώνες, σε όλες τις διοργανώσεις. Βρίσκει δίχτυα ασταμάτητα και με το «τσουβάλι», ενώ ακόμα και που δέχεται γκολ, δεν δείχνει να πτοείται ιδιαίτερα. Γνωρίζει πως δεν θα είναι εύκολο το έργο της απέναντι σε μια εξίσου δυνατή επιθετικά ομάδα, αλλά μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αστάθειες που βγάζει συχνά.

Σπάρτα Πράγας Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Χιμπέρνιαν, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Σίμα στο 17’ και το 2-0 ο Ράσκιν στο 45’. Το 3-0 πέτυχε ο Σίμα με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 65’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ντέσερς στο 79’.

Άνετη επικράτηση για τη Ρέιντζερς και με καλή εμφάνιση. Μπήκε δυνατά και επέβαλλε το ρυθμό της στο ματς, πιέζοντας έντονα και παίρνοντας σχετικά νωρίς κεφάλι στο σκορ. Με τη λήξη του ημιχρόνου αύξησε το προβάδισμά της, ενώ στην επανάληψη δεν μείωσε το ρυθμό της σκοράροντας ξανά. Η άμυνά της ήταν για άλλο ένα ματς σταθερή, διατηρώντας σχετικά εύκολα ανέπαφη την εστία της.

Μια ακόμα καλή εμφάνιση θέλει να πραγματοποιήσει, εξαντλώντας τις όποιες πιθανότητες έχει για θετικό πέρασμα από την έδρα της δυνατής Σπάρτα Πράγας. Είναι ανεβασμένη, δείχνει να βρίσκει και πάλι ρυθμό, καθώς προέρχεται από διαδοχικές νίκες, στις οποίες μάλιστα δεν δέχθηκε γκολ. Σε γενικές γραμμές είναι ασταθής στις εξόδους της, μετρώντας τρεις νίκες σε εφτά ματς, σε όλες τις διοργανώσεις.