18η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Τρέλεμποργκ – Σούντσβαλ 3-4

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Μπούρμαν (54′) και Κάρστρεμ (64′), δέχθηκε την ισοφάριση στο 74′. Τρία λεπτά αργότερα προηγήθηκε και πάλι με τον Μπούρμαν, δεχόμενη ξανά την ισοφάριση στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και επτά αναμετρήσεις η Σούντσβαλ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντάγκλας Γιάκομπσεν φιλοξενήθηκε από τη Γκάις, με την οποία έμεινε στο 3-3. Έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία στο παιχνίδι της, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι, παίρνοντας δυο φορές το προβάδισμα (1-2, 2-3), ωστόσο τα αμυντικά της κενά δεν της επέτρεψαν το κάτι παραπάνω.

Τρίτη σερί ισοπαλία, μετά από εκείνες με Έρεμπρο (2-2 εντός) και Έστερσουντ (1-1 εκτός), δίνοντας μάχη για να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε της σεζόν. Απέσπασε ένα βαθμό στα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-1-2). Απέκτησε ως δανεικό από την ΑΪΚ τον μέσο Ελίας Ντουρμάζ, αλλά και τον Όλιβερ Στογιάνοβιτς Φρέντιν από τη Χέλσινγκμποργκ.

Σούντσβαλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Έρεμπρο, για το πρωτάθλημα. Πήρε σαφές προβάδισμα στο ημίχρονο με τα τέρματα του Μπρίκιτς (19′, 43′), δεχόμενη στην πορεία την ισοφάριση (59′, 90’+5). Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 81ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Μπρίκιτς.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, η Τρέλεμποργκ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Γιάκομπσον υποδέχθηκε την Έρεμπρο, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Πήρε σαφές προβάδισμα σε ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Επαναπάφθηκε όμως αυτό και το “πλήρωσε” στην πορεία με ισοφάριση στο φινάλε του ματς, το οποίο τελείωσε και με δέκα παίκτες.

Παρά τη νέα απώλεια, βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε μια φορά στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (2-2-1). Εκτίουν τιμωρία στο σημερινό Σούντσβαλ – Τρέλεμποργκ οι Ματίας Άντερσον και Χάρις Μπρίκιτς.