*2η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Σίλκεμποργκ – Χόρσενς 2-1, Χόρσενς – Σίλκεμποργκ 3-2

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Σοντερίσκε, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω με 0-2 στην ανάπαυλα (30′, αυτ. 34′), για να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Νταλ Χέντε (αυτ. 52′), Τένγκστεντ (66′) και Μπους (69′).

Έπαιξε με τη φωτιά για ένα ημίχρονο, αλλά στο φινάλε η Σίλκεμποργκ πήρε την πρόκριση στο κύπελλο. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Σοντερίσκε, στη ρεβάνς της νίκης με 0-2 για τα προημιτελικά, της οποίας επικράτησε και πάλι, αυτή τη φορά με 3-2. Βρέθηκε πίσω με 0-2 σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο ήταν με διαφορά ανώτερη και έκανε την ανατροπή.

Στα ημιτελικά τώρα, θα βρει απέναντι της την Άαλμποργκ. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από ένα σερί τριών αγωνιστικών χωρίς νίκη (0-2-1), μετά και το εκτός 1-1 με τη Λίνγκμπι. Είναι έτσι στους 30 βαθμούς και δίνει μάχη για την πρώτη θέση στα πλέι άουτ, που οδηγεί σε μπαράζ για την έξοδο στην Ευρώπη. Επικράτησε μια φορά στα έξι τελευταία εντός της (1-2-3). Δεν κατάφερε να δώσει το παρόν ο Άντερς Κλίνγκε, που αντιμετώπισε πρόβλημα πριν το ματς κυπέλλου, με τον Αντρέας Όγκεσεν να παίρνει τη θέση του στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι.

Σίλκεμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΟΡΣΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 από την Άαλμποργκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε από δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο (5′, 40′, 75′, 85′), αγωνιζόμενη και με παίκτη λιγότερο από το 48ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Κίλεριχ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα βρίσκεται εδώ και επτά παιχνίδια η Χόρσενς. Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ομάδα του Γενς Άσκου υποδέχθηκε την Άαλμποργκ, κόντρα στην οποία γνώρισε βαριά ήττα με 0-4. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πριν την ανάπαυλα. Το έργο της έγινε ακόμη πιο δύσκολο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα μέχρι το φινάλε.

Παρά τη νέα απώλεια αυτή, διατηρείται για την ώρα εκτός της επικίνδυνης ζώνης, ωστόσο καλείται να βγάλει άμεσα αντίδραση, έτσι ώστε να αποφύγει τα χειρότερα στο φινάλε. Αγνοεί το διπλό στις δέκα τελευταίες εξόδους της, στις οποίες και απέσπασε μόλις δυο βαθμούς. Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Κίλεριχ, για την αποβολή του στην πρεμιέρα. Τραυματίστηκε στην προπόνηση ο φορ Μακιένοκ και υπάρχουν φόβοι ότι θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.