17η αγωνιστική

*Το ντέρμπι της Βαλονίας.

*Η Σταντάρ Λιέγης έχει 5 νίκες ως γηπεδούχος στα τελευταία 10, εναντίον της Σαρλερουά.

*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σταντάρ Λιέγης επέστρεψε στις επιτυχίες, έστω κι αν ήταν για το θεσμό του Κυπέλλου και η νίκη ήρθε στην παράταση. Οι “Κόκκινοι” επικράτησαν της Μπέιρσχοτ (2-0) στη Λιέγη, αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά δημιουργικά και έμειναν στο μηδέν στο 90λεπτο. Στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε στην έδρα της Γάνδης με σκορ 3-1, μια ήττα που ήρθε σχετικά εύκολα, απλά μειώνοντας στο δεύτερο μέρος για το τελικό αποτέλεσμα. Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα και πρέπει να αποκτήσει μεγαλύτερη σταθερότητα για να μπορέσει να κερδίσει θέσεις. Στο αγωνιστικο σκέλος δεν είναι διαθέσιμος ο μπακ Γκαβορί και ο μέσος Πέιτερς. Αμφίβολος ο βασικός κίπερ Μποντάρ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, εναντίον της Μπέιρσχοτ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στην κανονική διάρκεια του αγώνα και έπαιξαν παράταση. Στο 96’ ο Μουλέκα σκόραρε για το 1-0 της Σταντάρ και στο 119’ ο Μποκαντί σημείωσε δεύτερο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σταντάρ Λιέγης Στατιστικά

*3/5 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*4/6 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/8 ματς εντός έδρας

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

H Σαρλερουά δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της εναντίον της Άντερλεχτ (1-3), έχασε χωρίς να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση. Πριν από αυτό είχε πάρει μια σημαντική νίκη επί της Σερκλ Μπριζ εκτός έδρας, με σκορ 1-2. Τρεις νίκες και δύο ήττες στα πρόσφατα πέντε ματς για τις “Ζέβρες”, που έχουν καταφέρει να εδραιωθούν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση αναπνοής από την τετράδα και τα πλέι οφ τίτλου. Έχει μια σειρά από δύσκολα παιχνίδια, καθώς μετά την Άντερλεχτ, έχει να παίξει με Σταντάρ Λιέγης, Γκενκ σε διάστημα πέντε αγωνιστικών. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι αμυντικοί Βίλεμς και Φαν Κλέιμπουτ εξαιτίας τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-3 εντός έδρας, με αντίπαλο την Άντερλεχτ, για το πρωτάθλημα. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ρεφαέλοφ σκόραρε για το 0-1 και στο 68’ ο Σέρχιο Γκόμεθ πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Στο 77’ ο Ιλαϊμαχαριτρά μείωσε σε 1-2, όμως ξανά ο Σέρχιο Γκόμεθ σκόραρε με πέναλτι στις καθυστερήσεις για το τελικό αποτέλεσμα.