*3η αγωνιστική

*Σε φιλικό στις 2/3: Ασάνε – Σογκντάλ 0-0

*10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Ασάνε στα επτά τελευταία εντός απέναντι στην Σογκντάλ (1-2-4).

ΑΣΑΝΕ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-5 την Φιόρα εκτός έδρας για το κύπελλο. Πέτυχε τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά στο πρώτο μέρος (23′, 25′, 33′), αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε και είδε την αντίπαλό της να μειώνει δις (45+1′, 57′). Σφράγισε την πρόκριση στο 76′, ενώ δύο λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ (78′).

Αμυντικά κενά που δεν δικαιολογούνται έδειξε η Ασάνε στον αγώνα κυπέλλου απέναντι σε ομάδα πέμπτης κατηγορίας. Πήρε την πρόκριση, αλλά προβλημάτισε στα μετόπισθεν. Δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα για το πρωτάθλημα, μοναδικό της επίσημο δείγμα στην λίγκα το 2-2 απέναντι στην Λεβάνγκερ στην πρεμιέρα. Ισορροπημένο ματς, με καλό ρυθμό και πολλές φάσεις, δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει κάποια από τις δύο και δίκαια μοιράστηκαν οι βαθμοί. Αμφίβολοι δίνονται οι μέσοι Μπάρμεν και Τόρνες, ενώ εκτός έμεινε και πάλι ο μέσος Νίγκαρντ.

Ασάνε Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με το εμφατικό 2-6 την Φόργκε εκτός έδρας, για τον πρώτο γύρο του κυπέλλου. Έμεινε πίσω στο σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα (1′), αλλά κατάφερε να σημειώσει πέντε γκολ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (6′, 30′, 34′, 38′, 41′). Η αντίπαλος μείωσε στο 47′, αλλά δύο λεπτά μετά διαμόρφωσε η ίδια το τελικό σκορ (49′).

Επίδειξη δύναμης έκανε απέναντι στην Φόργκε (Ε’) και πήρε την πρόκριση στον δεύτερο γύρο του κυπέλλου με άνεση και στυλ. Είχε προηγηθεί η μεγάλη νίκη με 3-1 σε βάρος της Μιοντάλεν για το πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που εκτόξευσε την ψυχολογία της. Μπήκε νωχελικά και έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε με δύο πέναλτι να ανατρέψει την κατάσταση πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, δέχτηκε πίεση αλλά βρήκε τρίτο γκολ σε κομβικό σημείο (60′) και εξασφάλισε την νίκη. Παραμένει αήττητη μετά από δύο αγωνιστικές (1-1-0). Τραυματίες ο κίπερ Σέτρεν, και ο μέσος Σκάανες.