* 32η αγωνιστική

* Στο 1ο γύρο (28/12): Εστρέλα – Αρούκα 1-4

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ζιλ Βισέντε. Με τον Γκονσάλες (47’, 82’) προηγήθηκε 0-2 η Αρούκα, αλλά με Τουρέ (90+4’) και Μπουάτου (90+5’) ισοφάρισε η Ζιλ Βισέντε.

Δύο δικούς τους βαθμούς πέταξαν στο Μπαρσέλος την προηγούμενη Παρασκευή οι “αρουκένσες” κι έχασαν το πλεονέκτημα στην άτυπη κούρσα για την 6η θέση που δίνει πρόκριση στην τελική φάση του επόμενου Λιγκ Καπ.

Ανώτερη η Αρούκα στο ματς για 93 λεπτά, είχε την επιθετική πρωτοβουλία (66% κατοχή) και το “τρίποντο” στα χέρια της. Έχασε το άχαστο στο 11’, απείλησε ξανά πριν την ανάπαυλα και πήρε το προβάδισμα σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ στο ξεκίνημα του β’ μέρους.

Σε μετάβαση ντούμπλαρε το προβάδισμά της, αλλά οι γηπεδούχοι “αναστήθηκαν”. Μάλλον χαλάρωσε υπερβολικά η ομάδα του Σόουζα, ο οποίος επέστρεψε ως αντίπαλος στη γενέτειρά του, έπαιξαν ρόλο και οι τραυματισμοί στην άμυνα για να χτυπηθεί στην πλάτη της και να ισοφαριστεί με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

“Η Εστρέλα βρίσκεται σε μια κατάσταση όπου χρειάζονται βαθμούς επειγόντως, γεγονός που κάνει το παιχνίδι ακόμα πιο δύσκολο. Η υποχρέωση να κερδίζουμε είναι η ίδια σε όλα τα παιχνίδια.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα.

Στα αγωνιστικά νέα, οι Μπαμπού (στόπερ), Εσγκάιο (δεξί μπακ) έχουν πιθανότητες επιστροφής, εν αντιθέσει με τους κεντρικούς αμυντικούς Μοντέρο, Ρότσα που τραυματίστηκαν στο Μπαρσέλος και θα μείνουν εκτός. Μοναδικός απόλυτα υγιής στόπερ πλέον είναι ο Γκάλοβιτς.

ΑΡΟΥΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΕΣΤΡΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από την Φαρένσε. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Ντουάρτε με πέναλτι (44’), Μπελούμι (47’), Ματίας (79’).

Οδυνηρή η εντός έδρας ήττα στο δευτεριάτικο “εξάποντο”, την άφησε στο όριο της επικίνδυνης ζώνης, δίχως νίκη (0-4-2) από τις 8 Μαρτίου, αλλά το ακόλουθο πρόγραμμα αφήνει αισιοδοξία ότι θα βρει τους βαθμούς που χρειάζεται.

Η Εστρέλα μπήκε δυναμικά στο ματς κι απείλησε δις στο πρώτο 10λεπτο, αλλά εν συνεχεία η Φαρένσε ισορρόπησε κι άρχισε να βρίσκει χώρους. Από απρόσεκτο χέρι ήρθε το 0-1 των φιλοξενούμενων στο φινάλε του ημιχρόνου και με υπέροχο πλασέ σε μετάβάση έγινε το 0-2 μετά την ανάπαυλα.

Ο αντίπαλος κίπερ με δύο μεγάλες επεμβάσεις και το οριζόντιο δοκάρι στέρησαν από την Εστρέλα τη δυνατότητα να μπει ξανά στο ματς και σε αντεπίθεση δέχθηκε το τρίτο γκολ.

“Δεν μπορούμε να παίξουμε απλά, να δημιουργήσουμε ευκαιρίες και, ως αποτέλεσμα μικρών λαθών, δεν παίρνουμε τους βαθμούς που πρέπει. Αναλύσαμε πως να βελτιωθούμε. Η σεζόν φτάνει στο τέλος της και πρέπει να είμαστε αυστηροί.” δήλωσε ο κόουτς Βιέρα, του οποίου η ομάδα δεν έχει διπλό από τον Οκτώβριο (0-6-5).

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο σημαντικός στόπερ Γκασπάρ, ενώ τραυματίες είναι οι Αλοΐζιο (μέσος), Φονσέκα (στόπερ), Ενρίκε (εξτρέμ).