*4η αγωνιστική

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Ζιλ Βιθέντε. Ντι Μαρία (19′ πεν.) και Ράφα (53′) έκαναν το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, μείωσε ο Τουρέ στο 74′ κι έκανε το 3-1 ο Μούσα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντομίνγκες λίγο αργότερα.

Δυσκολεύτηκε η Μπενφίκα, αλλά κατάφερε να αποδράσει με το “τρίποντο” από την έδρα της Ζιλ Βισέντε την προηγούμενη βδομάδα. Ισορροπημένη η αναμέτρηση των δύο ομάδων, σε καλή μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακας Σοάρες καταγράφοντας συνολικά πέντε αποκρούσεις.

Δεύτερη σερί νίκη για τους “αετούς” (διαφορά γκολ 5-2), θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ηττήθηκε στην Μποαβίστα (3-2). “Τρέχουν” θετικότατη παράδοση με την Γκιμαράες παραμένοντας αήττητη σε 27 αναμετρήσεις (21-6-0), η τελευταία ήττα τους χρονολογείται στις 27 Μαΐου 2013 (2-1 εντός).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 4,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Βιζέλα. Σκόραραν οι Αντρέ Σίλβα (59′) και Ζοάο Μέντες (72′). Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Νούνο Σάντος στο 82′.

Μία από τις τρεις ομάδες που έκαναν το 3Χ3 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος αποτελεί η Γκιμαράες. Την προηγούμενη βδομάδα πέταξε στο καναβάτσο τη Βιζέλα κρατώντας για δεύτερη φορά ανέπαφη εστία. Ξεχώρισε ο τερματοφύλακας Βαρέλα που πραγματοποίησε πέντε επεμβάσεις, διακριθέντες και οι σκόρερ Αντρέ Σίλβα και Μέντες.

Η Γκιμαράες πηγαίνει με καλή ψυχολογία στην έδρα της Μπενφίκα, την οποία άλωσε για τελευταία φορά τον Μάιο 2013. Έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και έντεκα ήττες, ανεξαρτήτως διοργάνωσης: Στις εννέα δεν κατάφερε να σκοράρει, σε ισάριθμες δέχτηκε 2+ γκολ.