*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΧΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τίποτα δεν πηγαίνει καλά για τη Χαλ φέτος, έρχεται από δύο σερί ήττες, η δεύτερη εκ των οποίων την Πρωτοχρονιά εκτός έδρας κόντρα στην Μπλάκπουλ. Δεν έκανε κακή εμφάνιση, είχε τις στιγμές της στο πρώτο ημίχρονο, όμως έμεινε πίσω στο σκορ στο 31’. Στο δεύτερο μέρος πήρε την μπάλα, όμως δεν απείλησε πάρα πολλές φορές, έχασε ένα ματς που μπορούσε να πάρει την ισοπαλία.

Ήταν η τέταρτη σερί αγωνιστική που δεν κερδίζει (0-2-2), ερχόταν απ’ την εκτός έδρας ήττα 2-1 κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, νωρίτερα πήρε δύο ισοπαλίες με Ρέντινγκ (1-1 εκτός) και Μπρίστολ Σίτι (2-2 εντός). Με 23 πόντους είναι 19η στη βαθμολογία της Τσάμπιονσιπ, μόλις στο +4 απ’ την τελευταία τριάδα, έχει κερδίσει μόλις έξι φορές σε 24 ματς! Μάλλον επιστρέφουν οι Ίνγκραμ, Χάντλεστοουν και Τζάρβις, αρκετές οι απουσίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στην Μπλάκπουλ. Το γκολ ο Μαντίν με πέναλτι στο 31’.

ΧΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/5 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στη βετσηοπ).

*Έρχεται από 7/10 Under 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΕΒΕΡΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μπήκε στο νέο έτος με ήττα, δεν κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα της Μπράιτον και έχασε εντός έδρας. Είχε αρκετές απουσίες, όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία για την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, η οποία ήταν τραγική σ’ όλους τους τομείς. Δέχτηκε πολύ εύκολα δύο γκολ, θα μπορούσε να έχει δεχτεί ακόμη και τέσσερα! Έχασε το πέναλτι με τον Κάλβερτ-Λιούιν, αυτή ήταν η μοναδική στιγμή που απείλησε. Στο δεύτερο μέρος βελτιώθηκε πολύ, είχε αρκετές καλές στιγμές, θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει 2-2, όσο και 3-3 στο φινάλε.

Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του Μπενίτεθ μετά το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Τσέλσι, είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα 3-1 απ’ την Κρίσταλ Πάλας, το 2-1 επί της Άρσεναλ, νωρίτερα είχε αρνητικό σερί οκτώ αγωνιστικών (0-2-6). Με 19 πόντους η Έβερτον είναι 15η στη βαθμολογία, στο +8 απ’ την τελική τριάδα και στο -14 απ’ την εξάδα, αυτός ο στόχος μάλλον κάνει «φτερά». Αρκετές οι απουσίες σ’ όλες τις γραμμές, η πρόκριση είναι απαραίτητη κυρίως για ψυχολογικούς λόγους.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 κόντρα στην Μπράιτον. Ο ΜακΆλιστερ το 0-1 στο 3’, το 0-2 ήρθε στο 21’ απ’ τον Μπερν. Μείωσε ο Γκόρντον στο 53’, ο ΜακΆλιστερ ξανά το 1-3 στο 71’. Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε στο 76’ απ’ τον Γκόρντον. Έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ο Κάλβερτ-Λιούιν.