*36η αγωνιστική (τελευταία)

*Στους προηγούμενους γύρους: Λωζάνη – Σεν Γκάλεν 1-2, Σεν Γκάλεν – Λωζάνη 0-1, Λωζάνη – Σεν Γκάλεν 1-5

*Αδιάφορες βαθμολογικά παρουσιάζονται οι δύο ομάδες.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-2) από την Γκρασχόπερς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Λόοσλι (18′) και Μοράντι (45+1′), μείωσε με πέναλτι ο Κουϊντίγια (60′). Το 3-1 έκανε ο Μόμο στο 81′, προτού ο Ντουά διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα έξι λεπτά αργότερα.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που πραγματοποίησε μετά τη χειμερινή διακοπη, η Σεν Γκάλεν ολοκληρώνει την σεζόν με άδεια χέρια. Την προηγούμενη βδομάδα ηττήθηκε στον τελικό Κυπέλλου Ελβετίας από την Λουγκάνο (4-1), ενώ οι τρεις σερί ήττες που γνώρισε στο πρωτάθλημα την άφησαν εκτός τριάδας.

Μεσοβδόμαδα επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της Γκρασχόπερς (3-2), παραμένοντας στους 47 βαθμούς κατέκτησε και μαθηματικά την 5η θέση της κατάταξης. Οι Γκέρτλερ και Μαγκλίκα εξέτισαν την ποινή τιμωρίας τους, κάρτες συμπλήρωσε ο Στίλχαρτ. Σταθερά τραυματίας ο Μινστ.

ΣΕΝ ΓΚΑΛΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 10/12 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στο πρώτο ημίχρονο στα 14/18 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΩΖΑΝΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Σιόν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Γκργκιτς (32′ πέν.), προτού γίνει το 1-1 με αυτογκόλ του Φίκεντσερ (82′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκργκιτς και πάλι με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σιόν η Λωζάνη στη μεταξύ τους αναμέτρηση, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 στις καθυστερήσεις. Δέχτηκε ισχυρή πίεση στο πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που δημιούργησε στο 82′. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται συνολικά δίκαιο.

Δεν θα άλλαζε κάτι για την ουραγό που γνώρισε εδώ και καιρό τον απευθείας υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία της Ελβετίας. Ετοιμοπόλεμος φαντάζει ο Αλακούτς, σταθερά εκτός αποστολής ο Τζορτζ. Δεν ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού του ο Τούρκες.