*4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Ρόμα και Σλάβια Πράγας.

*Η Σερβέτ παραμένει χωρίς νίκη στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ύστερα από εφτά αναμετρήσεις, μετρώντας τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες από το 2021.

*Η Σερίφ Τιρασπόλ δεν έχει κερδίσει ποτέ ομάδα από την Ελβετία (0-1-2).

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Σερίφ Τιρασπόλ-Σερβέτ 1-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΣΕΡΒΕΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Ζυρίχης, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Μπέντια στο 4’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Ρούιλερ στο 62’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Στεβάνοβιτς στο 89’.

Πολύ καλή εμφάνιση και σημαντικό αποτέλεσμα για τη Σερβέτ. Μπήκε δυνατά στο ματς και έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από νωρίς. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε, σκοράροντας και πάλι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Σημαντική αναμέτρηση η σημερινή, καθώς μπορεί να τη φέρει ένα βήμα πιο κοντά στο να παραμείνει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Έχει το πλεονέκτημα έδρας, θέλει και πρέπει να το εκμεταλλευτεί απέναντι σε μια ομάδα που είναι μαχητική και έμπειρη. Είναι σε καλή κατάσταση, έχει αφήσει πολλά θετικά στοιχεία στις τελευταίες αναμετρήσεις της παραμένοντας αήττητη στις έξι πρόσφατες. Άκρως θετικό το γεγονός ότι βρίσκει δίχτυα με συνέπεια, τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, όμως σε αρκετές περιπτώσεις δείχνει πως έχει προβλήματα στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να δέχεται εξίσου γκολ. Μαχητική εντός έδρας, όμως κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι, αφού ναι μεν σκοράρει, αλλά παράλληλα δέχεται με τεράστια ευκολία γκολ, κάτι το οποίο της έχει στοιχίσει πολλούς βαθμούς, τόσο εντός, όσο και εκτός συνόρων. Αρκετοί οι απόντες της, αν και δεν φαίνεται να την έχουν επηρεάσει ιδιαίτερα μέχρι στιγμής.

Σερβέτ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΕΡΙΦ ΤΙΡΑΣΠΟΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μιλσάμι με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ανκέγε στο 32’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Εμπέκελι στο 48’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καμαρά στο 90+3’.

Καλή εμφάνιση και σχετικά άνετη επικράτηση για τη Σερίφ Τιρασπόλ. Καλύτερη τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και κατάφερε να βρει δίχτυα και στα δύο ημίχρονα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εξίσου.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, περνώντας από την έδρα της μαχητικής Σερβέτ. Απέτυχε να αποσπάσει το τρίποντο στο γήπεδό της και καλείται σήμερα να το πράξει, με τις πιθανότητες να είναι αρκετά πιο μειωμένες. Έχει βρει μεν ρυθμό και σκοράρει ακατάπαυστα, όμως δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες σε ότι αφορά τα αμυντικά της καθήκοντα, με αποτέλεσμα να μην είναι λίγες οι αναμετρήσεις στις οποίες το «πλήρωσε». Δυσκολεύεται στις εξόδους της, κυρίως εκτός συνόρων, αφού μετράει μόλις δύο ισοπαλίες σε πέντε αγώνες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.