*Πρώτο ματς για τον Β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Ακολουθεί την επόμενη εβδομάδα δεύτερο παιχνίδι στην έδρα της Γκενκ (02/08).

*Με χρήση VAR.

*H ομάδα που θα προκριθεί αντιμετωπίζει τη Ρέιντζερς. Η ομάδα που θα αποκλειστεί, συνεχίζει στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ όπου θα παίξει με τον Ολυμπιακό.

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΕΡΒΕΤ (Ελβετία, 202)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-3 εκτός έδρας, εναντίον της Γκρασχόπερς, για το πρωτάθλημα. Στο 16’ ο Μπεντία σκόραρε για το 0-1, όμως στο 23’ ο Ντένγκε ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 61’ και πάλι ο Μπεντία σκόραρε για το 1-2 των φιλοξενούμενων, ενώ στο 77’ ο Κριβελί με εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σερβέτ έκανε την ιδανική εκκίνηση στο πρωτάθλημα Ελβετίας, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γκρασχόπερς (1-3). Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μπεντία, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του. Μπαίνει στη μάχη των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ, ούσα η δευτεραθλήτρια της κατηγορίας, όμως έμεινε πολύ πίσω από την πρωταθλήτρια Γιουνγκ Μπόις. Η σεζόν άρχισε με τον Ρενέ Βάιλερ στην τεχνική ηγεσία ο οποίος στα 49 του χρόνια έχει προπονήσει ελβετικές ομάδες, αλλά τελευταία βρέθηκε σε Αλ Αχλί και Κασίμα Άντλερς. Δεν είναι στην αποστολή οι Μανίν, Ντιμπά, Τουατί, Ντιαλό και Οντουά. Τιμωρημένος ο μέσος Στεφάνοβιτς.

Σερβέτ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν No Goal

*3/5 παιχνίδια είχαν over 2.5 γκολ

ΓΚΕΝΚ (Βέλγιο, 137)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εναντίον της Μπέρνλι, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Μόλις στο 9’ ο Σορ σκόραρε για το 1-0 της Γκενκ, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 88’ ο Αροκοντάρε πέτυχε δεύτερο τέρμα και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γκενκ έκανε πορεία πρωταθλητισμού πέρυσι στη Jupiler League, όμως δεν ανταμοίφθηκε στο φινάλε και έχασε τον τίτλο με τον πλέον οδυνηρό τρόπο. Ένα τέρμα στις καθυστερήσεις του εντός έδρας αγώνα με την Άντβερπ, την άφησε στη δεύτερη θέση της κατάταξης των πλέι οφ. Ο Βόουτερ Βράνκεν παραμένει στην τεχνική ηγεσία, στη δεύτερη χρονιά του στην ομάδα και οι κινήσεις που πραγματοποίησε στο μεταγραφικό παζάρι δεν είναι πολλές για την ώρα, αλλά είναι προς την ενίσχυσή της, καθώς δεν έχασε κανέναν σημαντικό παίκτη. Πήρε τον κίπερ Φαν Κρομπρούχε από την Άντερλεχτ, τους εξτρέμ Φαντέρα και Μπα από Ζούλτε Βάρεχεμ και Σάρπσμποργκ αντίστοιχα, καθώς και τον φουλ μπακ Καγέμπε από τη Σαρλερουά. Όλοι τους είναι στην αποστολή για την Ελβετία, δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.