*Φάση των “16” στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μάλι – Μπουρκίνα Φάσο.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Άφρικα

ΣΕΝΕΓΑΛΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-2 επί της Γουινέας, για το Κόπα Άφρικα. Πήρε προβάδισμα στο 61′ με τον Σεκ, για να βρει και πάλι δίχτυα στο 90′ με τον Εντιαγέ.

Το απόλυτο είχε η Σενεγάλη στα πλαίσια των ομίλων, στη φετινή διοργάνωση. Ξεκίνησε με νίκη 3-0 επί της Γκάμπια, για να ακολουθήσει το 3-1 με το Καμερούν. Για την τελευταία αγωνιστική, η ομάδα του Αλιού Σισέ αντιμετώπισε τη Γουινέα, κόντρα στην οποία δε χαρίστηκε και επικράτησε με 0-2. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε πιο ορεξάτη από τα αποδυτήρια και έχοντας τις φάσεις, κατάφερε να σκοράρει δις.

Έγινε έτσι η μοναδική ομάδα, που προκρίνεται φέτος στα νοκ άουτ, έχοντας κάνει το 3/3 στον όμιλο. Τέταρτη διαδοχική φορά που περνάει από τη φάση των ομίλων, θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο της (2021), ενώ αν φτάσει στον τελικό θα είναι η τρίτη σερί φορά που το κάνει πράξη. Χτύπησε κόντρα στη Γουινέα ο Παπέ Γκέιγ και η συμμετοχή του απόψε θεωρείται αμφίβολη.

Σενεγάλη Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*Σκόραρε στα 6/7 τελευταία παιχνίδια.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 4-0 από την Ισημερινή Γουινέα, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό, δεχόμενη ακόμη τρία τέρματα προς το φινάλε (73′, 75′, 88′).

Απογοητευτική η μέχρι τώρα παρουσία για την Ακτή Ελεφαντοστού στη διοργάνωση, αν και οικοδέσποινα. Μπορεί να ξεκίνησε με νίκη 2-0 επί της Γουινέα-Μπισάου, στην πορεία όμως ηττήθηκε αρχικά με 1-0 από τη Νιγηρία και εν συνεχεία γνώρισε τη συντριβή με 4-0 από την Ισημερινή Γουινέα. Αποτελέσματα που έφεραν γκρίνια, αλλά και αλλαγές στην ομάδα.

Για την ακρίβεια, ο Ζαν-Λουί Γκασέ είδε την πόρτα της εξόδου από την τεχνική ηγεσία των “ελεφάντων”, αν και η ομάδα δεν είχε αποκλειστεί ακόμη από τη διοργάνωση. Κίνηση αρκετά βιαστική, καθώς έστω και με σπόντα κατάφερε να προκριθεί και τώρα η Ακτή Ελεφαντοστού προσπαθεί να πάρει… δανεικό τον Ερβέ Ρενάρ από την γυναικεία ομάδα της εθνικής Γαλλίας. Δεν υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με αυτό το θέμα, χρέη υπηρεσιακού απόψε ο Εμέρς Φαέ.