*Φάση των «32» του Κυπέλλου Ισπανίας. Διπλά παιχνίδια, ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της φιλοξενούμενης. Σε ισχύ ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.

*Ο προπονητής της Μπέτις, Κίκε Σετιέν, πέρασε το μεγαλύτερο κομμάτι της καριέρας του ως παίκτης στη Ράσινγκ Στανταντέρ, στην οποία έχει θητεύσει και ως προπονητής.

ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ

Έχει πάρει την… κατιούσα η Ράθινγκ Σανταντέρ τα τελευταία 6 χρόνια, όπου αγωνίζεται στις χαμηλότερες κατηγορίες. Πρόκειται για μια απ’ τις πιο παραδοσιακές ομάδες της Ισπανίας, με ιστορία που ξεκινά απ’ το 1913, που έχει περάσει σχεδόν τη μισή ζωή της στην πρώτη κατηγορία (44 σεζόν) και έχει προσφέρει στο ισπανικό ποδόσφαιρο μερικούς πραγματικά μεγάλους παίκτες. Υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία το 2012, τα τελευταία τέσσερα χρόνια συμμετέχει στην τρίτη κατηγορία, παλεύει για την άνοδο, πέρυσι τερμάτισε 5η στον όμιλο της, φέτος έπειτα από 10 αγωνιστικές βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου της με 23 πόντους, έρχεται από 5/6 νίκες πρωταθλήματος.

Σε ό,τι αφορά το Κύπελλο, η Ράθινγκ Σανταντέρ απέκλεισε κατά σειρά τις Μιραντές (0-2), Μούρθια (0-2) και Λογρονές (1-0), είναι το αουτσάιντερ στα ματς με την Μπέτις, ωστόσο ο κόουτς, Ιβάν Ανία, εξήγησε ότι θα παρατάξει ισχυρή ενδεκάδα: «Ξέρουμε ποιες είναι οι διαφορές μας με την Μπέτις, όμως θα παλέψουμε με όλες τις δυνάμεις μας για να τους κάνουμε να αισθανθούν μη άνετα. Είμαστε η Σανταντέρ και έχουμε υποχρέωση να παλέψουμε».

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-0 επί της Καλαόρα.

Στατιστικό: Έρχεται από 3/4 Over 3.5 σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Goalbet).

Το Σανταντέρ – Μπέτις παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΜΠΕΤΙΣ

Κάτι δεν πάει καλά τελευταία στην Μπέτις, που σήμερα προσεγγίζει το ματς με σοβαρότητα προκειμένου να βρει τα πατήματα της. Παρότι ερχόταν απ’ τον θρίαμβο στο Μιλάνο επί της Μίλαν (1-2), η ομάδα της Σεβίλλης παρουσιάστηκε «άδεια» στο εκτός έδρας ματς της Κυριακής με τη Χετάφε εκτός έδρας. Ισορροπημένο παιχνίδι, με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο η Χετάφε απέκτησε προβάδισμα στο 60’ (1-0) με τον Μολίνα και δύο λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 (62’) με τον Φουλκι. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Μπέτις, κράτησε χωρίς δυσκολία το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα πρωταθλήματος για τους «βερδιμπλάνκος» μετά το 1-0 εκτός έδρας κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και το εντός έδρας 0-1 κόντρα στη Βαγιαδολίδ. Αποδίδει καλό και κυριαρχικό ποδόσφαιρο η Μπέτις, πιάνει υψηλότατα ποσοστά κατοχής, ωστόσο δε σκοράρει όσο θα έπρεπε. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με μόλις 5 γκολ ενεργητικό, τελευταία δε στέκεται καλά αμυντικά, καθώς δέχτηκε 4 γκολ στα ματς που έχασε. Υποχώρησε στην 13η θέση με 12 πόντους, στο -9 απ’ την κορυφή. «Θα καταφέρουμε να πείσουμε ακόμη κι αυτούς που τώρα μας αμφισβητούν», είπε ο Κίκε Σετιέν, που πρόσθεσε ότι η ομάδα του θα προσεγγίσει με σοβαρότητα το σημερινό ματς. Επιστρέφει ο Γουαρδάδο (μέσος, 7).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Χετάφε.

Στατιστικό: 11/13 NG μετράει η Μπέτις.