*Για το κύπελλο (1/5): Φρέντρικσταντ – Ρόζενμποργκ 1-0

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-0-3).

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Επέστρεψε στις νίκες με το 2-1 επί της Κρίστιανσουντ εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 35′, αλλά κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει στις αρχές της επανάληψης (49′) και να ανατρέψει την κατάσταση λίγο αργότερα (86′).

Έβαλε τέλος στον αγωνιστικό κατήφορο του τελευταίου μήνα με την δίκαιη επικράτησή της σε βάρος της Κρίστιανσουντ. Ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως η φιλοξενούμενη πήρε το προβάδισμα. Έπαιξε με υπομονή, πίεσε όσο έπρεπε και έφτασε στην ανατροπή.

Σταθερά στην μέση της βαθμολογίας, παρά τις πολλές γκέλες της υπάρχει το καλό πως χάνουν πολλούς βαθμούς και οι ανταγωνιστές της. Δύσκολα πάντως να ακολουθήσει τις ομάδες της πρώτης τετράδας. Τέθηκαν νοκ άουτ οι μέσοι Νιπάν και Χένρικσεν, πάντα εκτός οι Αουγκούστινσον, Νέμτσικ και Σέτερ.

Ρόζενμποργκ Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Έχασε δίκαια με 3-0 από την Τρόμσο εκτός έδρας, σε μεσοβδόμαδο ματς για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 17′, δέχτηκε δεύτερο τέρμα στο 34′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με πέναλτι στο 80′.

Πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε η Φρέντρικσταντ στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τρόμσο, λίγες ημέρες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση στο δικό της γήπεδο. Κατώτερη των περιστάσεων και εμφανώς κουρασμένη, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια (3-0) και για αυτό το ματς δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης. Όλα ουσιαστικά κρίθηκαν στο πρώτο μέρος, με την αντίδρασή της στην επανάληψη να είναι υποτυπώδης.

Παραμένει στην τρίτη θέση, η πορεία της είναι τρομερή ειδικά αν σκεφτούμε πως είναι νεοφώτιστη. Πάντως, έχει ενδιαφέρον να δούμε την αντίδρασή της στην πρώτη της ήττα μετά την πρεμιέρα. Εξέτισε και επιστρέφει ο Μόλντε, τραυματίες παραμένουν οι Μπιάρταλιντ, Τραορέ και Στένσλαντ. Νοκ άουτ τέθηκε ο μέσος Κιάερ.