Φάση των “16”

*Δεύτερος αγώνας της σειράς. Σε περίπτωση νίκης της Αταλάντα με σκορ 0-1, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Κεκλεισμένων των θυρών

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση των δύο ομάδων με γηπεδούχο τη Ρεάλ Μαδρίτης

*Πρώτο παιχνίδι: Αταλάντα – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ρεάλ Μαδρίτης γλίτωσε τη “γκέλα” στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος και κέρδισε ηρεμία ενόψει της δύσκολης ρεβάνς με την Αταλάντα. Επαληθεύτηκε για ακόμα ένα παιχνίδι το σενάριο με τους “Μερένγκες” να έχουν πρόβλημα απέναντι σε κλειστές άμυνες, αδυνατούν να βρουν επαρκείς χώρους και οι φάσεις σε σετ παιχνίδι, είναι λίγες. Το ματς με την Έλτσε (2-1) το πήρε χάρη στην ποιότητα του Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος στην επίθεση είναι ο ηγέτης των “Μπλάνκος”. Βέβαια, στο 0-0, ο διαιτητής είδε επιθετικό φάουλ στο καταφανέστατο πέναλτι για τράβηγμα πάνω στον Σέρχιο Ράμος και… περιέργως το VAR δεν άλλαξε την απόφασή του.

Η ανατροπή ήρθε με καταπληκτικό τελείωμα του Μπενζεμά και πλέον η ομάδα του Ζιντάν επικεντρώνεται στην υπεράσπιση του 0-1 με την Αταλάντα. “Δεν έχουμε κερδίσει τίποτα ακόμα και πρέπει να δείξουμε πολλά για να περάσουμε από αυτή τη φάση. Σκεφτόμαστε μόνο το παιχνίδι και το αντιμετωπίζουμε ως τελικό. Πρέπει να κάνουμε μια εξαιρετική εμφάνιση για να νικήσουμε”, είπε στη συνέντευξη τύπου ο Γάλλος τεχνικός των Μαδριλένων. Ο “Ζιζού” πονοκεφαλιάζει για την απουσία του αμυντικού χαφ Καζεμίρο, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες. Εκτός για ακόμα μία φορά  Εντέν Αζάρ με μυϊκό τραυματισμό. Τραυματίες επίσης, οι Καρβαχάλ, Μαριάνο Ντίας.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας της Έλτσε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος δεν υπήρξαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τη Ρεάλ να δυσκολεύεται. Στο 61’ ο Τόνι Κάλβο έκανε το 0-1 με κεφαλιά, όμως στο 73’ ο Μπενζεμά ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο. Ο Γάλλος επιθετικός στο 90+1’ με τρομερό αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Μαδριλένους.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Στατιστικά

*3 σερί αναμετρήσεις με γκολ εκατέρωθεν

*4/6 ματς τελευταία έληξαν με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 9/16 ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στην Stoiximan | 21+ MGA (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Αταλάντα μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Σπέτσια (3-1), όμως έκανε την προσδοκώμενη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος και πήρε εν τέλει μια άνετη νίκη. Καλοδουλεμένο σύνολο η νεοφώτιστη ομάδα, έβαλε δύσκολα στους Μπεργκαμάσκι στο πρώτο 45λεπτο με καλή αμυντική λειτουργία. Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, ύστερα από την ήττα στο Μιλάνο με αντίπαλο την Ίντερ. Κρατά την τύχη στα χέρια της αναφορικά με το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, αφού είναι στην τετράδα, όμως για την ώρα την απασχολεί να μην ολοκληρωθεί η φετινή της παρουσία στη διοργάνωση.

Το 0-1 του πρώτου ματς, δεν της επιτρέπει να αμυνθεί, δεν είναι άλλωστε στη φύσης της, όμως θα το κάνει με ελεγχόμενο ρίσκο στην αρχή του αγώνα στην ισπανική πρωτεύουσα. “Στο πρώτο παιχνίδι ήμασταν αναγκασμένοι να αμυνθούμε, υποφέραμε διότι δε μπορούσε να παίξουμε έντεκα εναντίον έντεκα. Ας ελπίσουμε ότι αυτή τη φορά θα μπορέσουμε. Όμως και να ‘χει είμαστε περήφανοι που έχουμε φτάσει ως εδώ και έχουμε ακόμα ελπίδες να συνεχίσουμε”, δήλωσε o Γκασπερίνι. Ο Ιταλός προπονητής, δεν υπολογίζει τον τιμωρημένο Φρόιλερ. Επίσης, είναι ήδη γνωστές οι απουσίες των αμυντικών Χάτεμπουρ και Σούταλο, καθώς αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 3-1 εντός έδρας της Σπέτσια, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ για καμία από τις ομάδες, όμως στο 53΄ ο Πάσαλιτς σκόραρε για το 1-0 της Αταλάντα. Στο 55’ ο Μούριελ έκανε το 2-0 και στο 72’ ο Πάσαλιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Πίκολι στο 81’ για το τελικό αποτέλεσμα.