*8η αγωνιστική

*Τοπικό ντέρμπι με μεγάλη αντιπαλότητα. Sold out.

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Μόλις μία νίκη έχει η Ραπίντ στα οκτώ τελευταία εντός απέναντι στην Ντιναμό (1-4-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα τρελό παιχνίδι όπου οι άμυνες πήγαν περίπατο, κέρδισε με 3-5 την Κραϊόβα 1948 εκτός έδρας. Έμεινε πίσω στο σκορ νωρίς (4′), αλλά το γύρισε πριν το ημίχρονο (21′, 45′). Με το ξεκίνημα της επανάληψης ισοφαρίστηκε (48′), αλλά πέτυχε άλλα δύο γκολ και πήρε σημαντικό προβάδισμα (56′, 65′). Στο 78′ υπέστη την μείωση του σκορ, ενώ στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (90+1′).

Ανεβάζει ταχύτητα στη Superliga η Ραπίντ, αφού πέτυχε δύο σερί νίκες και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στο εκτός με αντίπαλο την Κραϊόβα 1948, οι παίκτες του Μπεργκόντι άφησαν γρήγορα πίσω τους το κακό ξεκίνημα και κέρδισαν με 5-3 στο τέλος ενός θεαματικού παιχνιδιού.

Το ματς άφησε και το στίγμα του, καθώς ο σκόρερ Μάρκο Ντούγκαντζιτς τραυματίστηκε και θα χάσει τον αγώνα με τη Ντιναμό. Ντεμπούτο έκανε ο Ραχμάνι, ο Κοσοβάρος επιθετικός κατάφερε να εντυπωσιάσει τους πάντες με τα δύο γκολ και την ευκολία που έβρισκε χώρους στην αντίπαλη άμυνα.

Ραπίντ Βουκουρεστίου Στατιστικά

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με δυσκολία την Μεταλογκλόμπους για το κύπελλο με 1-2. Δέχτηκε πρώτη γκολ στο 50′, αλλά με δύο γκολ του Μπανί (77′, 90+1′) κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Η Ντιναμό βρίσκεται σε φόρμα και με εξαιρετικό ηθικό για αυτό το ματς. Στο πρωτάθλημα οι παίκτες του Μπούρτσα ήρθαν ισόπαλοι με την Πετρολούλ την περασμένη αγωνιστική (1-1), μετά από ένα παιχνίδι με πολλά λάθη και με έναν αγωνιστικό χώρο που δημιούργησε μεγάλα προβλήματα και στις δύο ομάδες.

Τρεις μέρες μετά το ματς με την Πετρολούλ, η Ντιναμό προκρίθηκε στους ομίλους του Κυπέλλου Ρουμανίας. Παρά το πλήρες ροτέισον και το γεγονός πως δυσκολεύτηκε αρκετά, πήρε την πρόκριση με 1-2 απέναντι στην Μεταλογκλόμπους. Τραυματίστηκε ο Γκριγκόρε, με ενοχλήσεις ο Λαρουτσέα.