*26η αγωνιστική

Σε προηγούμενους γύρους: Φόρφαρ – Στέρλιμγκ Αλμπιον 1-4

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Φόρφαρ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Στενχάουσμιρ, σε έναν ισορροπημένο αγώνα, όπου βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Κράιτον στο 8’, πριν ισοφαρίσει με τον ΜακΚλάσκι στο 16ο λεπτό.

Η Φόρφαρ δεν έπαιξε πριν μία εβδομάδα εκτός έδρας με την Μπόνιρινγκ Ρόουζ λόγω κακού αγωνιστικού χώρου. Στο τελευταίο παιχνίδι της αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Στενχάουσμιρ, χάνοντας την ευκαιρία να πετύχει μία πέμπτη συνεχόμενη νίκη, έχοντας πάντως έξι στους οκτώ τελευταίους αγώνες που έχασε μόνο από την Ελγκιν εντός έδρας, πριν από τρία παιχνίδια, με δύο νίκες και μία ισοπαλία από τότε στο γήπεδό της.

Βρέθηκε πάλι εκτός πρώτης τετράδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, υποχωρώντας στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από την τέταρτη θέση, έχοντας και δύο αγώνες λιγότερους από την ομάδα που είναι εκεί.

Τραυματίας και απών είναι ο αμυντικός Γουάιτ που λείπει εδώ και καιρό, χτύπησαν και μάλλον θα απουσιάσουν και ο αμυντικός Εντίτι με τον μέσο Τόμπσον.

Φόρφαρ Στατιστικά

*Εχει 5/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

* Εχει 10/16 G/G εντός έδρας, 9/13 στο πρωτάθλημα

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Στέρλινγκ Αλμπιον έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αννάν, παρόλο που έπαιξε σχεδόν όλο το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του τερματοφύλακα της μόλις στο 14ο λεπτό! Και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Σμιθ στο 19’ και ο Γουάλας στο 42’ έδειξε να «καθαρίζει» το παιχνίδι σκοράροντας δεύτερο γκολ για την αντίπαλο της. Αλλά πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, με τους Μουρ (63’), ΜακΓκίτσι (65’), ισοφαρίζοντας και αντέχοντας στην πίεση της αντιπάλου της ως το τέλος.

Η Στέρλιμγκ Αλμπιον έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Αννάν, αλλά ο τρόπος  με τον οποίο ήρθε αυτό το αποτέλεσμα, μπορεί να θεωρηθεί σούπερ επιτυχία! Και αυτό καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της, βρέθηκε να χάνει με 2-0 και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει! Και είναι αήττητη εδώ και έξι αγώνες, με τέσσερις νίκες, ενώ μακριά από την έδρα της δεν χάνει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, με δύο νίκες.

Συνεχίζει να είναι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας λίγο πιο κοντά, στο -3 συγκεκριμένα, από την πρωτοπόρο Νταμπάρτον που κατέχει την μοναδική θέση απευθείας ανόδου, έχοντας πάντα την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας και έναν πλέον αγώνα λιγότερο από αυτήν, με καλύτερη διαφορά τερμάτων κιόλας! Και έχει ξεφύγει στο +12 από την 5η θέση που δεν οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τιμωρημένος είναι ο τερματοφύλακας της, Κάρι.