*Μικρός τελικός στο Κόπα Άφρικα, με έπαθλο την τρίτη θέση. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

*Αυτό είναι το πρώτο επίσημο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες, μετά τον Οκτώβριο του 2005.

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Νιγηρία, για το Κόπα Άφρικα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 67ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 90′, με τον Μοκοένα. Αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2.

Την ευκαιρία να βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 1998, έχασε η Νότια Αφρική. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Ούγκο Μπρος αντιμετώπισε τη Νιγηρία, από την οποία αποκλείστηκε στα πέναλτι 4-2, μετά και το μεταξύ τους 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο και με ελάχιστες καλές στιγμές, οι δυο πλευρές έδειξαν πιο δραστήριες μετά την ανάπαυλα. Η ίδια βρέθηκε πίσω με πέναλτι λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, ενώ προς το φινάλε του ματς δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Γκολ το οποίο ακυρώθηκε ωστόσο από τον VAR, με τη φάση να γυρνάει πίσω και να δίνει πέναλτι στη “μπαφάνα-μπαφάνα”, με το οποίο ήρθε το τελικό 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε ούτε στην παράταση και στη “ρώσικη ρουλέτα” είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει τα πέναλτι των Μοκοένα και Έβιντενς Μακγκόπα, οπότε και μοιραία ήρθε ο αποκλεισμός.

Θα παίξει έτσι για την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης, για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Η προηγούμενη φορά που έπαιξε γι’ αυτή τη θέση ήταν το 2000, έχοντας επικρατήσει στα πέναλτι 4-3 της Τυνησίας (2-2 κανονική διάρκεια). Και τότε είχε ηττηθεί στα ημιτελικά από τη Νιγηρία.

Νότια Αφρική Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

ΛΔ ΚΟΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από την Ακτή Ελεφαντοστού, για το Κόπα Άφρικα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 65ο λεπτό.

Είχε αρκετά όνειρα η ΛΔ Κονγκό για επιστροφή στον τελικό του Κόπα Άφρικα μετά από 50 χρόνια, όμως δεν τα κατάφερε και πάλι. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Σεμπαστιέν Ντεσάμπρ αντιμετώπισε την οικοδέσποινα Ακτή Ελεφαντοστού, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0.

Μπορεί να σκόραρε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο είδε το τέρμα του Μπακαμπού να ακυρώνεται σωστά για φάουλ στο αντίπαλο τερματοφύλακα. Στη συνέχεια είδε την αντίπαλο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και γλίτωσε χάρη στο δοκάρι λίγο πριν την ανάπαυλα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο.

Κάπως έτσι θα παίξει τώρα για τέταρτη φορά στην ιστορία της με έπαθλο την τρίτη θέση. Κάτι που έκανε πράξη στις δυο τελευταίες που αγωνίστηκε στο μικρό τελικό (1998, 2015), κόντρα σε Μπουρκίνα Φάσο (4-4, πεν. 4-1) και Ισημερινή Γουινέα (0-0, πεν. 4-2), αντίστοιχα.