3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 στη ζώνη της Αφρικής. Εννέα όμιλοι των έξι ομάδων, οι καλύτεροι πρώτοι του κάθε ομίλου θα πάρουν την πρόκριση για τα τελικά. Οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι θα παίξουν στα πλέι οφ για ένα ακόμη εισιτήριο.

*Οι δυο ομάδες είναι αναμετρηθεί και για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010, με τη Νιγηρία να επικρατεί και στα δυο παιχνίδια (2-0 εντός, 0-1 εκτός).

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-0 από το Μάλι, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 87′.

Έφτασε μέχρι την πηγή, αλλά δεν κατάφερε να κατακτήσει το Κόπα Άφρικα, η Νιγηρία. Πέρασε ως αήττητη (2-1-0) από έναν όμιλο με Ισημερινή Γουινέα, Ακτή Ελεφαντοστού και Γουινέα-Μπισσάου και στα νοκ άουτ απέκλεισε κατά σειρά Καμερούν (2-0), Ανγκόλα (1-0) και Νότιο Αφρική (1-1, πεν. 4-2). Έφτασε έτσι στον τελικό, όπου ηττήθηκε με ανατροπή 1-2 από την οικοδέσποινα Ακτή Ελεφαντοστού.

Μετά το τέλος της διοργάνωσης, ο Πορτογάλος Ζοσέ Πεσέιρο αποτέλεσε παρελθόν από την τεχνική ηγεσία των “αετών”. Αντικαταστάτης του είναι ο ντόπιος Φίνιντι Τζορτζ, ο οποίος ήταν βοηθός του Πεσέιρο. Στα δυο φιλικά του Μαρτίου που έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του είχε μια νίκη 2-1 επί της Γκάνας και μια ήττα 2-0 από το Μάλι.

Ψάχνει τώρα την πρώτη νίκη σε αυτά τα προκριματικά, καθώς στις δυο πρώτες αγωνιστικές είχε ισάριθμες ισοπαλίες με Λεσόθο (1-1 εντός) και Ζιμπάμπουε (1-1 εκτός). Με αρκετές απουσίες βασικών παικτών η αποστολή της Νιγηρίας.

Νιγηρία Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 3-3 με την Αλγερία, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω στο 22ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Ζουανέ (34′, 45’+5), δέχθηκε την ισοφάριση στο 53′. Πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 66′ με τον Ράινερς, όμως τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε και πάλι την ισοφάριση.

Την τρίτη θέση κατέλαβε το τελευταίο Κόπα Άφρικα η Νότιος Αφρική. Πέρασε ως καλύτερη δεύτερη από έναν όμιλο με Μάλι, Ναμίμπια και Τυνησία, και στα νοκ άουτ άφησε εκτός το Μαρόκο (2-0) και το Πράσινο Ακρωτήρι (0-0, πεν. 2-1), για να αποκλειστεί στα ημιτελικά από τη Νιγηρία και διαδικασία των πέναλτι (4-2), μετά και το μεταξύ τους 1-1. Στο μικρό τελικό έπαιξε κόντρα στη ΛΔ Κονγκό, με την οποία έμεινε στο μηδέν, πριν επικρατήσει στα πέναλτι με 6-5.

Από το 2021 πορεύεται υπό τις οδηγίες του Βέλγου Ούγκο Μπρος, ο οποίος είδε την ομάδα του να παίρνει δυο ισοπαλίες στα ισάριθμα φιλικά του Μαρτίου με Ανδόρα (1-1) και Αλγερία (3-3). Σε ότι αφορά τα προκριματικά τώρα, ξεκίνησε με νίκη 2-1 κόντρα στο Μπενίν, για να ακολουθήσει η ήττα με 2-0 από τη Ρουάντα. Επιστροφή στην αποστολή για τον φορ Λάιλ Φόστερ, που απουσιάσει από τα τελική του Κόπα Άφρικα.