*Προημιτελική φάση στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πράσινο Ακρωτήρι – Νότια Αφρική.

*Under 2.5 και τα τρία συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί του Καμερούν, για το Κόπα Άφρικα. Προηγήθηκε με τον Λούκμαν στο 36ο λεπτό, με τον ίδιο να διαμορφώνει και το τελικό αποτέλεσμα στο 90′.

Δείχνοντας αρκετή σοβαρότητα μέχρι τώρα στη διοργάνωση, η Νιγηρία κατάφερε να φτάσει στα προημιτελικά. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο αντιμετώπισε το Καμερούν, κόντρα στο οποίο επικράτησε με 2-0. Παρότι είδε να της ακυρώνεται τέρμα στο ξεκίνημα, κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα ούσα μπροστά στο σκορ. Δέχθηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και αφού άντεξε, “χτύπησε” και πάλι στο φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα.

Στις 12/13 τελευταίες παρουσίες της στα τελικά του Κόπα Άφρικα έδωσε κανονικά το παρών στην προημιτελική φάση, έχοντας αποκλειστεί μόλις μια φορά σε αυτή (2008). Χτύπησε στο ματς με το Καμερούν ο βασικός πορτιέρο Στάνλι Νουαμπιλί και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Όπως δήλωσε και ο κόουτς Πεσέιρο, η κατάσταση του θα εκτιμηθεί την τελευταία στιγμή και αν δεν τα καταφέρει, τότε τη θέση κάτω από τα δοκάρια θα πάρει ο Φρανσίς Ουζόχο.

Νιγηρία Στατιστικά

*Under 2.5 τα επτά τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΑΝΓΚΟΛΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-0 επί της Ναμίμπια, για το Κόπα Άφρικα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Ζέλσον Ντάλα (38′, 42′) και Μαμπουλούλου (66′), αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 17ο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο πορτιέρο Νεμπλού.

Για πρώτη φορά μετά και το 2010, η Ανγκόλα δίνει το παρών στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Πέδρο Σοάρες Γκονσάλβες αντιμετώπισε τη μαχητική Ναμίμπια, της οποίας και επικράτησε με 3-0. Δεν ξεκίνησε με τους κατάλληλους οιωνούς το ματς, καθώς βρέθηκε να παίζει από νωρίς με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, δεν έδειξε να επηρεάζεται αρκετά και ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (2-0). Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που φτάνει στα προημιτελικά της διοργάνωσης (2008, 2010), ποτέ ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το βήμα παραπάνω, έχοντας αποκλείστηκε από Αίγυπτο (1-2) και Γκάνα (0-1), αντίστοιχα.