*Τελικός στο Κόπα Άφρικα. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Οι δυο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στη φάση των ομίλων της φετινής διοργάνωσης, με τη Νιγηρία να επικρατεί με 0-1.

Δείτε τα προγνωστικά παμε στοιχημα

ΝΙΓΗΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με τη Νότια Αφρική, για το Κόπα Άφρικα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Τροστ-Εκόνγκ στο 67′, για να δεχθεί την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 90′. Πήρε την πρόκριση με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι.

Μετά κόπων και βασάνων η Νιγηρία κατάφερε εν τέλει να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της φετινής διοργάνωσης. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του Ζοσέ Πεσέιρο αντιμετώπισε τη Νότια Αφρική, την αντίσταση της οποίας κατάφερε να κάμψει στη διαδικασία των πέναλτι (4-2), μετά και το μεταξύ τους 1-1 σε κανονική διάρκειας και παράταση.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο και με ελάχιστες καλές στιγμές, οι δυο πλευρές έδειξαν πιο δραστήριες μετά την ανάπαυλα. Η ίδια προηγήθηκε με πέναλτι λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, ενώ προς το φινάλε του ματς βρήκε και δεύτερο τέρμα. Γκολ το οποίο ακυρώθηκε ωστόσο από τον VAR, με τη φάση να γυρνάει πίσω και να δίνει πέναλτι στη “μπαφάνα-μπαφάνα”, με το οποίο ήρθε το τελικό 1-1. Στη “ρώσικη ρουλέτα” αποδείχθηκε ήρωας ο πορτιέρο Νουαμπίλι, που απέκρουσε δυο πέναλτι της αντιπάλου.

Επιστρέφει έτσι τον τελικό, για πρώτη φορά μετά και το 2013, όταν και είχε κατακτήσει τον τίτλο. Συνολικά έχει φτάσει επτά φορές μέχρι εδώ στο παρελθόν, στις τρεις εξ αυτών πήρε και το τρόπαιο.

“Έχουμε ένα φανταστικό σύνολο παικτών, που θέλουν να κερδίσουν τον τίτλο για τη Νιγηρία. Ενώ μερικοί από αυτούς είναι νέοι στην ομάδα, έχουν αρκετή εμπειρία από άλλες διοργανώσεις. Το ταξίδι μας μέχρι εδώ ήταν μεγάλη εμπειρία και για μένα, σίγουρα θέλω να το κερδίσουμε”, δήλωσε ο κόουτς Πεσέιρο.

Νιγηρία Στατιστικά

*Under 2.5 τα εννέα τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της ΛΔ Κονγκό, για το Κόπα Άφρικα. Βρήκε δίχτυα με τον Αλέ στο 65ο λεπτό.

Από το ναδίρ στο ζενίθ πήγε η Ακτή Ελεφαντοστού κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης και τώρα θέλει έναν “χρυσό επίλογο”. Στον προηγούμενο γύρο, η ομάδα του υπηρεσιακού Εμέρς Φαέ αντιμετώπισε τη ΛΔ Κονγκό, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Αφού είδε να ακυρώνεται τέρμα της αντιπάλου στο ξεκίνημα, στην πορεία ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και θα μπορούσε να προηγηθεί στο φινάλε του ημιχρόνου, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι ωστόσο. Βρήκε όμως δίχτυα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, ενώ το σκορ μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο στην πορεία.

Θυμίζουμε ότι βρέθηκε πολύ κοντά στον αποκλεισμό στο φινάλε των ομίλων, έδιωξε και τον προπονητή της και με υπηρεσιακό άφησε εκτός στα νοκ άουτ Σενεγάλη, Μάλι και ΛΔ Κονγκό. Επιστρέφει στον τελικό για πρώτη φορά μετά το 2015, όταν και είχε κατακτήσει τον τίτλο. Από τις τέσσερις συνολικά παρουσίες της εδώ, τις δυο πήρε και το τρόπαιο.

“Έχουμε μεγάλη ευκαιρία να κρατήσουμε το τρόπαιο στο σπίτι. Ξέρω ότι όταν είναι η διοργανώτρια ομάδα, είναι δύσκολο να βγεις και να το κερδίσεις. Φτάσαμε όμως στον τελικό και θέλουμε να βάλουμε το τρίτο αστέρι στη φανέλα μας”, δήλωσε ο κόουτς Φάε.