18η αγωνιστική

*Αήττητη η Ναντ στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Κλερμόν, έχοντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κλερμόν – Ναντ 0-1

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Πο, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 15ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μολέ (48′), Καντεβέρε (80′, 83′) και Μπαμπά (88′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ναντ, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της για τη νέα χρονιά. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ φιλοξενήθηκε από την Πο, την οποία και συνέτριψε με 1-4, στα πλαίσια του κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, σταδιακά όμως ανέβασε την απόδοση της και εκμεταλλευόμενη τους χώρους που βρήκε και δημιούργησε ευκαιρίες, κάνοντας εν τέλει την ανατροπή, βρίσκοντας τέσσερις φορές δίχτυα στο δεύτερο ημίχρονο.

Και πάλι κόντρα σε ομάδα της δεύτερης κατηγορίας στους “32”, καθώς θα υποδεχθεί τη Λαβάλ (20/01). Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, ηττήθηκε και στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές, απέναντι σε Παρί Σεν Ζερμέν (2-1 εκτός), Μπρεστ (0-2 εντός) και Λυών (1-0 εκτός). Υποχώρησε έτσι στην κατάταξη και για την ώρα μοιράζεται στην 12η θέση με τη Μονπελιέ. Επικράτησε τρεις φορές στα εννέα εντός της (3-3-3).

Στα μεταγραφικά, απέκτησε με τη μορφή δανεισμού τους δυο επιθετικούς Τίνο Καντεβέρε και Μπένι Τραορέ, από Λυών και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αντίστοιχα. Παράλληλα, διεκόπη ο δανεισμός του εξτρέμ Μαρκίνιος, που επέστρεψε στην Άρσεναλ. Την ίδια, ώρα παρελθόν αναμένεται να αποτελέσει και ο Άντσον, καθώς είναι σε συζητήσεις για την επιστροφή του στη Βραζιλία και τη Βάσκο ντα Γκάμα.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μετς, για κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 22ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 48′ με τον Αλεβινά. Πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με 1-3.

Έστω και μέσω της διαδικασίας των πέναλτι, η Κλερμόν κατάφερε να φέρει μια δόση ηρεμίας στις τάξεις της. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Μετς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στα πλαίσια του κυπέλλου. Αν και βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, εν τέλει ισοφάρισε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Έλυσαν έτσι τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου αποδείχθηκε πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση.

Στη φάση των “32” τώρα θα παίξει εντός έδρας με αντίπαλο την Κλερμόν (21/01). Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, αγνοεί το τρίποντο εδώ και έξι αγωνιστικές, με δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες, μετά και το εντός 1-3 από τη Ρεν. Μετά και από αυτή τη νέα αποτυχία, παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, με μόλις έντεκα βαθμούς. Πήρε ένα διπλό στις οκτώ φετινές εξόδους της (1-3-4).

Παραχώρησε με τη μορφή δανεισμού στη Ντανκέρκ τον νεαρό Μαροκινό μέσο, Αϊμάν Μαουρέρ, ενώ απέκτησε με τον ίδιο τρόπο τον Άλαν Βιρζίνιους από τη Λιλ. Θα απουσιάσει από το σημερινό παιχνίδι ο αμυντικός Κάουφρις, καθώς θα εκτίσει τιμωρία, μετά και την αποβολή του κόντρα στη Ρεν. Υποχρεώσεις με τις εθνικές τους στο Κόπα Άφρικα έχουν οι Ντιό, Σεϊντού και Μπελά.