* Αγώνας ρεβάνς για τον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League. Παράταση και πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

* Στο πρώτο ματς: Σάμροκ – Μπρέινταμπλικ 0-1 (38’ Μουμίνοβιτς)

* Με VAR

* Η Σάμροκ Ρόβερς μετρά 2/2 διπλά στην Ισλανδία, το 1982 και το 2017.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ (Ισλανδία, #215)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Φραμ. Ο Χλίνσον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 2ο λεπτό και στο 48’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες.

Αποφασιστικό βήμα για να βρεθεί στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της έκανε την προηγούμενη Τρίτη στο Δουβλίνο η πρωταθλήτρια Ισλανδίας. Τα δύο τελευταία χρόνια έφτασε ως τον 3ο προκριματικό του Conference League κι απόψε έχει ιστορική συγκυρία το σύνολο του κόουτς Θόρβαλντσον, ο οποίος ανέλαβε στο ξεκίνημα του 2020.

Ισορροπημένο σε κατοχή και τελικές προσπάθειες το πρώτο παιχνίδι με τους Ιρλανδούς, κρίθηκε από τη βολίδα του Μουμίνοβιτς σε μακρινό φάουλ. Καλύτερη η Μπρέινταμπλικ στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε προβλήματα στους γηπεδούχους με το ψηλό της pressing, βελτιώθηκε η εικόνα των Ρόβερς μετά την ανάπαυλα, είχαν στιγμές να φέρουν το ματς στα ίσια.

Την Παρασκευή πέτυχε 3η διαδοχική νίκη με το πρωταθληματικό διπλό στην έδρα της Φραμ, με το οποίο μείωσε την απόσταση από την κορυφή στο -8 μετά από 15 αγωνιστικές.

ΜΠΡΕΪΝΤΑΜΠΛΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 8/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 9/11 τελευταία εντός έδρας

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Ιρλανδία, #152)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπρέινταμπλικ. Ο Μουμίνοβιτς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 38ο λεπτό.

Το εγχώριο ντεφορμάρισμα των Ρόβερς μεταφέρθηκε και στην ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα πριν μία εβδομάδα, έμειναν για 3ο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από το γκολ και ταξίδεψαν στο βορρά με τσαλακωμένο ηθικό και δραστικά μειωμένες πιθανότητες να βρεθούν στο 2ο προκριματικό γύρο του Champions League για 3η φορά στην ιστορία τους.

Έμειναν μακριά από τις ευρωπαϊκές νίκες για 7ο παιχνίδι, αφού πέρσι στον όμιλο του Conference League πήραν μόλις δύο πόντους.

Δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο Δουβλίνο, είχαν πρόβλημα στην κυκλοφορία στο πρώτο ημίχρονο και πληγώθηκαν από ένα μακρινό φάουλ στο φινάλε του. Η βελτίωση μετά την ανάπαυλα δεν συνοδεύτηκε με ισοφάριση.

Είχαν προηγηθεί η ήττα στην έδρα της Ντάνταλκ (2-0) και η “λευκή” ισοπαλία στην Ντρόχεντα, αποτελέσματα που μείωσαν την απόσταση από τους διώκτες της στο +4, μετά από 25 αγωνιστικές στην ιρλανδική πρέμιερ λιγκ.

Ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου αγώνα με τους Ισλανδούς δήλωσε στην τελευταία συνέντευξη τύπου ο κόουτς Μπράντλεϊ. “Αν παιξουμε στο γνώριμο επίπεδό μας, μπορούμε να πάμε εκεί και να δημιουργήσουμε πολλές καταστάσεις”, σχολίασε και γνωστοποίησε τις απουσίες των Κλαρκ (αρ. μπακ), Φαρούτζια (δεξί μπακ) και Μπιρν (εξτρέμ).