*4η αγωνιστική.

*Η Μπράιτον έχει μόλις δύο ήττες στα τελευταία 12 παιχνίδια κόντρα στη Νιουκάστλ σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ (4-6-2).

*Η Νιουκάστλ δε σκόραρε στα 5/8 τελευταία ματς κόντρα στην Μπράιτον ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στη Γουέστ Χαμ.Το 0-1 ο Γουόρντ-Πράους στο 19’, το 0-2 έκανε ο Μπόουεν στο 58’, το 0-3 ήρθε απ’ τον Αντόνιο στο 63’. Μείωσε η Μπράιτον στο 81’ με τον Γκρος.

Ήρθε η πρώτη φετινή ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ, ήταν απρόσεκτη ανασταλτικά στο εντός έδρας ματς με τη Γουέστ Χαμ. Ο αντίπαλος απείλησε πρώτος και βρήκε το γκολ στο 19’ έπειτα από κλέψιμο του Αντόνιο και πλασέ του Γουόρντ-Πράους. Στη συνέχεια έπαιξε με αντεπιθέσεις, ήταν «φωτιά» στις περισσότερες, είχε δοκάρι και έδειχνε ότι μπορεί να βρει κι άλλα γκολ, τα βρήκε δύο φορές απ’ το 58’ μέχρι το 63’ και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση. Η Μπράιτον μείωσε στο 81’, πίεσε στη συνέχεια, αλλά ο Αρεολά είχε μεγάλες επεμβάσεις.

Πρώτη ήττα μετά από δύο σερί εμφατικές νίκες επί των Γουλβς (1-4 εκτός) και Λούτον (4-1 εντός), έδειξε ευάλωτη ανασταλτικά, ειδικά στο transition. Σταθερά εκτός ο ρολίστας μέσος Μόντερ, δεν είναι διαθέσιμος ο καλός χαφ Ενσίσο. Έχει δικαίωμα συμμετοχής ο νεοαποκτηθείς Μπαλέμπα (μέσος, από Λιλ), δεν προλαβαίνει ο Ανσού Φάτι (εξτρέμ, δανεικός από Μπαρτσελόνα).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα τρία φετινά παιχνίδια.

*Over 3.5 τα τρία φετινά ματς.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Λίβερπουλ. Το 1-0 ο Γκόρντον στο 25’, το 1-1 έκανε ο Νούνιες στο 81’, το 1-2 ήρθε απ’ τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 28’ η Λίβερπουλ λόγω αποβολής του Φαν Ντάικ.

Οδυνηρή ήττα την περασμένη εβδομάδα, δέχτηκε «χαστούκι» εντός έδρας κόντρα στη Λίβερπουλ, παρότι προηγήθηκε στο 25’ και πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα τρία λεπτά αργότερα! Όλα «στρώθηκαν» στα πόδια της για να πάρει μια σπουδαία νίκη, αλλά στην πορεία του αγώνα ήταν επιπόλαιη στην τελική ενέργεια. Όφειλε να κάνει δεύτερο γκολ και να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση, ένα λάθος του Μπότμαν έδωσε την ευκαιρία στον Νούνιες να ισοφαρίσει στο 81’ και μια ακόμη ωραία εκτέλεση του Ουρουγουανού άσσου έφερε την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Δεύτερη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 1-0 απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι, η Νιουκάστλ πήρε κακό βαθμό και στα δύο ιδιαίτερα απαιτητικά παιχνίδια, στο «Έτιχαντ» ήταν φοβική. Στην πρεμιέρα επικράτησε άνετα 5-1 εντός έδρας επί της Άστον Βίλα. Αμφίβολος ξανά ο μέσος Ζοελίντον, με πρόβλημα και ο αμυντικός Μπότμαν. Μετά τη διακοπή θα επιστρέψει ο Γουίλοκ (μέσος), εκτός κι ο Κραφτ (μπακ).