ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ - ΕΣΤΟΡΙΛ Προγνωστικά

9η Αγωνιστική

* Στο “Χ” έμειναν τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, αήττητη η Εστορίλ στα 8 τελευταία (3-5-0)

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Σπόρτινγκ. Ο Μορίτα άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, ο Γκονσάλβες έκανε το 2-0 στο 22’ και ο Ροσίνια πέτυχε το τρίτο γκολ της Σπόρτινγκ στο 82’. Στο 90+3’ μείωσε ο Ναβάρο για τη Ζιλ Βισέντε.

Πήγε όντως με σκοπό να παίξει μπάλα και όχι αντι-ποδόσφαιρο στο “Αλβαλάδε” την προηγούμενη Παρασκευή, όπως είχε προαναγγείλει ο κόουτς Βιέιρα. Δεν ανταπεξήλθε όμως στον ρυθμό της Σπόρτινγκ και δέχθηκε μία λογική ήττα από μία πολύ καλύτερη ομάδα.

Δεν μπορούσε να περιορίσει την δράση των ποιοτικότατων επιθετικών της Σπόρτινγκ, η μπάλα έμπαινε με ευκολία στην περιοχή της. Είχε και η ίδια καλές στιγμές να σκοράρει νωρίτερα από τις καθυστερήσεις, ήταν άσχημα τα τελειώματα του φορ Ναβάρο σε τρεις περιπτώσεις, πριν το γκολ του στο φινάλε, θα μπορούσε να έχει δώσει έξτρα ενδιαφέρον στο ματς.

“Πιστεύω ότι αυτό είναι το παιχνίδι που θα μας βάλει στον σωστό δρόμο” δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Βιέιρα ενόψει Εστορίλ και στο ερώτημα γιατί αλλάζει διαρκώς πρόσωπα στην 11αδα του υποστήριξε ότι επιβραβεύει όσους αποδίδουν στις προπονήσεις της εβδομάδας. Θα επιστρέψει σε σχήμα με τετράδα πίσω σήμερα, μετά το 5-4-1 που έπαιξε στη Λισαβόνα.

Δίχως νέα προβλήματα για το σημερινό παιχνίδι, μπήκε στις προπονήσεις και ο κίπερ Κρίτσιουκ, που δεν έχει κάνει ακόμη το ντεμπούτο του, μοναδικός απών ο αριστερός μπακ Μπάρος, που επίσης δεν έχει παίξει ακόμα στην σεζόν.

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΕΣΤΟΡΙΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τσάβες. Στο 25’ η Εστορίλ έχασε πέναλτι με τον Ζεράλδες και στο 39’ ο Ερνάντες άνοιξε το σκορ για την Τσάβες. Στο 76’ ισοφάρισε για την Εστορίλ ο Μάρτινς.

Ιδιαιτέρως ανθεκτική αποδεικνύεται η Εστορίλ στην εποχή Βερίσιμο, συνεχίζει να μαζεύει βαθμούς δίχως να παίζει κάτι ιδιαίτερο, αλλά παρουσιάζει πολύ καλά επίπεδα αποτελεσματικότητας.

Φτωχό σε φάσεις το σαββατιάτικο παιχνίδι στην έδρα της Τσάβες, η πρώτη της ευκαιρία ήταν στο χαμένο πέναλτι (δοκάρι), πριν προηγηθούν οι αντίπαλοι από στατική φάση (κόρνερ). Η μοναδική της φάση σε ροή αγώνα ήταν στο φινάλε του ημιχρόνου. Άνοιξε ο ρυθμός στην επανάληψη με την Εστορίλ να ψάχνει την ισοφάριση και την Τσάβες να ψάχνει τις κόντρες. Τελικά σε δικό της transition και με περίεργη κόντρα ισοφάρισε, για να πάει “σβηστά” μετά το ματς στην ισοπαλία.

“Στο ημίχρονο ενθαρρύναμε τους παίκτες μας γιατί παίζαμε καλά στο κομμάτι του “χτισίματος” και απλά έπρεπε να γίνουμε πιο αποφασιστικοί στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Θεωρώ ότι δικαίως ισοφαρίσαμε και πήραμε τον πόντο απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα” δήλωσε ο κόουτς Βερίσιμο.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο χαφ Εντιαγέ, παραμένει εκτός ο φορ Ζοάο Κάρλος.