* 5η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Εστορίλ στα 10 τελευταία μεταξύ τους (5-5-0)!

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Βιζέλα. Ο Περέιρα πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 56ο λεπτό.

Δεν υπήρξε συνέχεια στην εντυπωσιακή πρεμιέρα της Ζιλ Βισέντε, μετά την 5αρα επί της Πορτιμονένσε γνώρισε τρεις διαδοχικές ήττες και πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων με κατεβασμένα αυτιά και ανάγκη για δουλειά από τον κόουτς Καμπέλος, που ανέλαβε ένα αποψιλωμένο ρόστερ.

Φτωχή η δημιουργική της εικόνα στην έδρα της Βιζέλα, παρότι είχε το 60% της κατοχής τέλειωσε το παιχνίδι δίχως τελική εντός εστίας και 0.56 xGoals. Μετά από ένα ακίνδυνο πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε νωθρά για την επανάληψη και χτυπήθηκε σε μετάβαση, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες καλές στιγμές (1.47 xGoals).

“Θα αντιμετωπίσουμε μία ομάδα με παρόμοιο στυλ παιχνιδιού με το δικό μας, που έχει πάρει λιγότερους πόντους απ’ όσους άξιζε.” δήλωσε ο κόουτς Καμπέλος, που είδε να μειώνονται τα προβλήματα στη διακοπή.

Μοναδική παρουσία στο ιατρικό δελτίο ο Αλιπούρ (φορ).

ΖΙΛ ΒΙΣΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 3.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΕΣΤΟΡΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μποαβίστα. Ο Μαλέιρο (4’) άνοιξε το σκορ για την Μποαβίστα, ο Μαρκές (34’) ισοφάρισε για την Εστορίλ και ο Μοράις (41’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Από τις πληθωρικές ομάδες της εκκίνησης η Εστορίλ, έχει αλλάξει αγωνιστική ταυτότητα με τον Πατσέκο στον πάγκο, παίζει ανοιχτά, αλλά οφείλει να βελτιωθεί στο ανασταλτικό κομμάτι.

Κέρδισε το μοναδικό παιχνίδι που κράτησε το μηδέν πίσω (2-0 την Ρίο Άβε), εν συνεχεία ηττήθηκε δικαίως από Εστρέλα (2-1 εκτός) και Μποαβίστα (1-2 εντός).

Με απευθείας βολέ από κόρνερ βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ στις 3 του μηνός, είχε όμως αντίδραση, με δοκάρι σε μακρινό σουτ και καρφωτή κεφαλιά σε γεμάτη περιοχή για την ισοφάριση. Σε μετάβαση δέχθηκε το δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο μοιράστηκαν οι απειλές, με την Εστορίλ να σημαδεύει ξανά το δοκάρι.

Στο 0-2-12 το εκτός έδρας σερί, σε συνέχεια της περασμένης σεζόν, το τελευταίο της διπλό χρονολογείται στις 7 Οκτωβρίου, στο γήπεδο που θα αγωνιστεί σήμερα.

“Πρέπει να είμαστε ήρεμοι και να ακολουθήσουμε τη διαδικασία, να συνεχίσουμε το χτίσιμο της ομάδας όπως το έχουμε σχεδιάσει.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο, ο οποίος μπορεί να υπολογίζει για το αρχικό σχήμα τους νεοφερμένους Φερνάντες (μέσος), Σι (αρ. μπακ).