* Στον 1ο γύρο (01/10): Πογκόν – Λεχ 5-0

* Στο Κύπελλο (27/02): Λεχ – Πογκόν 0-1 (παράταση)

ΛΕΧ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σταλ Μιέλετς.

Απέτυχαν να νικήσουν και να σκοράρουν σε 3ο σερί ταξίδι οι Ποζνανοί, με αποτέλεσμα η διαφορά από την κορυφή να πάει στο -6,. Για την ακρίβεια στα 6 τελευταία παιχνίδια τους βρήκαν δίχτυα μόνο στο τοπικό ντέρμπι με την Βάρτα (2-0)!

Απείλησε νωρίς σε στατικό η Σταλ και κράτησε μπάλα (55% κατοχή) στο 1ο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με τεράστια διπλή ευκαιρία της Λεχ. Με επικίνδυνη κεφαλιά της Σταλ ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και στο τελευταίο κομμάτι του η Λεχ πίεσε ατελέσφορα, άξιζε το γκολ βάσει ευκαιριών (2.02 xGoals).

“Δεν νομίζω ότι σε κανένα άλλο σύλλογο ο προπονητής φοβάται κάθε τηλεφώνημα για προβλήματα υγείας. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο. Προπονούμαστε όλη την εβδομάδα και πριν από τον αγώνα κάποιος τραυματίζεται ξαφνικά.” σχολίασε ο κόουτς Ρούμακ.

Ευτυχώς γι αυτόν η κατάσταση στο ιατρικό δελτιο βελτιώνεται. Ο Σοουζα (μέσος) μπήκε στις προπονήσεις και είναι κοντά στην επιστροφή του, έτοιμος ο Κάλστρομ (μέσος), επιστρέφει από τιμωρία κι ο Άντερσον (αρ. μπακ). Δεν προλαβαίνει ο Ντάγκερσταλ (στόπερ) που έχει ξεκινήσει προπονήσεις, ενώ οι Χότιτς (εξτρέμ) και Σόμπιεχ (φορ) χάνουν το υπόλοιπο της σεζόν.

ΛΕΧ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1 στην παράταση) επί της Γιαγκελόνια. Ο Κουλούρης (59’) άνοιξε το σκορ για την Πογκόν, ο Βντόβικ (80’) ισοφάρισε για τη Γιαγκελόνια και ο Ούλβεσταντ (98’) έκρινε την πρόκριση.

Εορταστικό το κλίμα στο Ζέτσιν μετά την αναμέτρηση της Τετάρτης, οι “λιμενικοί” πανηγύρισαν την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου για 4η φορά και στις 2 Μαΐου θα διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας τους απέναντι στη Βίσλα Κρακοβίας της Β’ κατηγορίας!

Δραματικό το παιχνίδι απέναντι στην πρωτοπόρο της Ekstraklasa, έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο η Πογκόν και με γνώριμους πρωταγωνιστές πήρε προβάδισμα και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση.

Συγκινημένος μετά την πρόκριση στον τελικό ο κόουτς Γκουστάφσον, στη χθεσινή συνέντευξη τύπου ενημέρωσε ότι παρά τα 120 απαιτητικά λεπτά δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού, επομένως το απουσιολόγιο παραμένει άδειο.