*Τελικός κυπέλλου στη Δανία. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα κατακτήσει το τρόπαιο θα εξασφαλίσει και το εισιτήριο για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

*Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Άαρχους – Σίλκεμποργκ 2-2, Σίλκεμποργκ – Άαρχους 0-1

*Στα πλέι οφ του πρωταθλήματος: Σίλκεμποργκ – Άαρχους 2-2

✅ Δείτε εδώ όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι πάμε στοίχημα

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από την Κοπεγχάγη, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 27′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Μετά από τρία χρόνια απουσίας, η Σίλκεμποργκ δίνει και πάλι το παρόν στον τελικό του κυπέλλου. Αυτή είναι η τρίτη φορά που φτάνει μέχρι εδώ (2001, 2020), έχοντας κατακτήσει και τον τίτλο στη παρθενική της συμμετοχή, το 2001.

Η πορεία της φέτος ξεκίνησε αφήνοντας εκτός τις Νίκεμπινγκ (0-1 εκτός) και Χβίντοβρε (1-5 εκτός), ενώ στη συνέχεια απέκλεισε σε διπλά παιχνίδια τις Κοπεγχάγη (νίκη 0-2 εκτός, ήττα 1-2 εντός) και Φρεντερίτσια (νίκη 6-1 εντός, ήττα 2-0 εκτός).

Έχει αφήσει στην άκρη το πρωτάθλημα και τα πλέι οφ, καθώς έχει μείνει αρκετά πίσω από τις ευρωπαϊκές θέσεις, έχοντας στρέψει το βλέμμα της αποκλειστικά στο σημερινό τελικό. Την περασμένη Κυριακή μάλιστα, γνώρισε βαριά ήττα με 0-3 από την Κοπεγχάγη. Βρέθηκε πίσω με 0-2 στο ημίχρονο και στην πορεία το παράτησε, κάνοντας περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, με αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο τέρμα.

Υπολογίζεται κανονικά ο μέσος Μάτσον, που δεν έπαιξε στο τελευταίο όντας τιμωρημένος. Γνώριμες εδώ και καιρό οι απουσίες των Μπους και Κάρλσεν, αμφότεροι τραυματίες.

Σίλκεμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΑΡΧΟΥΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Νόρντζελαντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-3 (10′, 28′, 84′), για να μειώσει απλά στις καθυστερήσεις με τον Κνούντσεν.

Για πρώτη φορά μετά το 2016, η Άαρχους δίνει και πάλι το παρόν στον τελικό του κυπέλλου. Έχει πολύ περισσότερες παρουσίες εδώ από την αντίπαλο της, καθώς δίνει το παρών για 13η φορά στην ιστορία της, έχοντας κατακτήσει εννέα φορές τον τίτλο (1955, 1957, 1960, 1961, 1965, 1987, 1988, 1992,1996).

Η φετινή πορεία της ξεκίνησε από τον τρίτο γύρο, όπου απέκλεισε τη Θίστεντ (1-3 εκτός), ενώ στον επόμενο γύρο άφησε εκτός την Ισόι (0-4 εκτός). Έκανε την έκπληξη στα προημιτελικά, “πετώντας” εκτός τη Μπρόντμπι (νίκη 2-0 εντός, ήττα 2-1 εκτός) και στα ημιτελικά απέκλεισε με δυο νίκες τη Νόρντζελαντ (2-3 εκτός, 1-0 εντός).

Παραμένει χωρίς νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της για τα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος (0-2-4). Στο πιο πρόσφατο, ηττήθηκε με 1-3 από τη Νόρντζελαντ, φτάνοντας τις τρεις διαδοχικές ήττες. Βρίσκεται έτσι στην πέμπτη θέση, πάνω μόνο από τη Σίλκεμποργκ, με το μυαλό να είναι αποκλειστικά στραμμένο στο σημερινό τελικό, εδώ και καιρό.

Γνώριμα λίγο πολύ τα όποια αγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει για ακόμη μια φορά, την ώρα που παραμένουν αμφίβολοι οι Ακοτό και Ντούελουντ, που δεν έπαιξαν στα τελευταία.