*21η αγωνιστική (εξ αναβολής)

*Στον πρώτο γύρο: Νάπολι – Σασουόλο 2-0

*Παρελθόν αποτέλεσε από την τεχνική ηγεσία της Σασουόλο ο Αλέσιο Ντιονίζι. Τη θέση του ως υπηρεσιακός προπονητής πήρε ο Εμιλιάνο Μπιτζίκα.

*Η Νάπολι κράτησε το μηδέν στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 3,5 στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από την Έμπολι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Λουπέρτο (11′) και Νιάνγκ (64′ πεν.), απάντησαν ισάριθμες Πιναμόντι (54′ πεν.) και Φεράρι (77′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπαστόνι (90+4′).

Κύκνειο άσμα για τον Αλέσιο Ντιονίζι αποτέλεσε η νέα ήττα της Σασουόλο από την Έμπολι στο “MAPEI”. Οι “νεροβέρντι” εμφάνισαν και πάλι πολλές αμυντικές αδυναμίες και πληγώθηκαν από τον αέρα, δεχόμενοι δύο γκολ με κεφαλιές. Ο 43χρονος Ιταλός προπονητής αποτέλεσε παρελθόν μετά από 2,5 χρόνια και 107 αναμετρήσεις (33-25-49), δίνοντας σκυτάλη στον Εμιλιάνο Μπιτζίκα που βρισκόταν στην Κ19 του συλλόγου από το 2020.

Η Σασουόλο αγνοεί τη νίκη σε έξι αγωνιστικές (0-1-5) και πανηγύρισε μόλις μία στις 12 τελευταίες, αυτή επί της Φιορεντίνα (1-0 εντός) στις 6 Ιανουαρίου (δύο ισοπαλίες, εννέα ήττες). Σήμερα έχει την ευκαιρία να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη με θετικό αποτέλεσμα επί της Νάπολι, της οποίας επικράτησε στο “MAPEI” για τελευταία και μοναδική φορά τον Αύγουστο 2015 (2-1).

Συνεχίζει να μην υπολογίζεται ο Μπεράρντι των εννέα γκολ, τραυματίας ο Βίτι και τιμωρημένος ο Μπολόκα. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Ρουάν. Την Κυριακή (3/3) φιλοξενείται στην έδρα της Ελλάς Βερόνα.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΝΑΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Κάλιαρι. Ο Οσίμεν άνοιξε το σκορ στο 65′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Λουβούμπο στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την απογοητευτική πορεία της στη Σέριε Α συνέχισε η πρωταθλήτρια (σ.σ. αξίζει να το θυμίσουμε αυτό) Νάπολι, πετώντας άλλους δύο βαθμούς στην έδρα της Κάλιαρι λίγο πριν την ολοκλήρωση των έξι λεπτών καθυστερήσεων. Προηγήθηκε κόντρα στη ροή της αναμέτρησης με κεφαλιά του Οσίμεν, ο οποίος έφτασε τα οχτώ γκολ σε 14 συμμετοχές στη διοργάνωση.

Στη συνέχεια έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 με Πολιτάνο (90′) και Σιμεόνε (90+4′), προτού πληρώσει την αμυντική αδράνειά της. Τρίτη σερί ισοπαλία για τους “παρτενοπέι” που αγνοούν τη νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις, πανηγύρισαν μόλις μία σε επτά επί της Ελλάς Βερόνα (2-1 εντός) στις 4 του μηνός (τέσσερις ισοπαλίες, δύο ήττες). Διατηρούνται στην 9η θέση με 37 βαθμούς και βρίσκονται στο -11 από την 4η που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Νάπολι πανηγύρισε τέσσερις σερί νίκες επί της Σασουόλο (διαφορά γκολ 14-1) και ηττήθηκε μόλις μία σε 17 μεταξύ τους αναμετρήσεις (δέκα νίκες, έξι ισοπαλίες), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Εξέτισε την ποινή του ο αρχηγός Ντι Λορέντζο, κάτω από τα γκολπόστ αναμένεται ο Γκολίνι. Την Κυριακή (3/3) υποδέχεται τη Γιουβέντους.