* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση & πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Στο 1ο γύρο (18/12): Σπόρτινγκ – Πόρτο 2-0

* Στο 2ο γύρο (28/04): Πόρτο – Σπόρτινγκ 2-2

Δείτε τα προγνωστικά για στοιχημα την Κυριακή (26/05)

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μπράγκα. Στο 12ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκόμεθ της Μπράγκα και στο 84’ ο Γκαλένο πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Έκλεισαν καλά την Liga Portugal οι “δράκοι”, με αήττητο σερί 6 αγώνων (4-2-0) και με το διπλό του προηγούμενου Σαββάτου εξασφάλισαν την 3η θέση και την παρουσία στο επόμενο Europa League.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα στην “πεδρέιρα” η αποβολή της Μπράγκα νωρίς, έδωσε την πολυτέλεια στην Πόρτο να ελέγξει το τέμπο του αγώνα. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει απειλές για την εστία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έγινε αρκετά πιεστική μετά την ανάπαυλα.

Ξόδεψε μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, νικήθηκε στις περισσότερες από το γηπεδούχο κίπερ, αλλά εντέλει βρήκε τη λύση με κάθετο παιχνίδι, σε μία από τις σπάνιες στιγμές που βρήκε χώρο στην πλάτη της άμυνας. Στο φινάλε η Μπράγκα είχε την στιγμή της για να “κλέψει” το βαθμό.

Για να βρεθεί στο 34ο τελικό Κυπέλλου της ιστορίας της απέκλεισε κατά σειρά τις Βιλάρ Περντίσες (0-2 εκτός), Μονταλέγκρε (4-0 εντός), Εστορίλ (0-4 εκτός), Σάντα Κλάρα (1-2 εκτός) και Γκιμαράες σε διπλά παιχνίδια (4-1 σ.σ). Είναι back to back κάτοχος του τροπαίου και σήμερα ψάχνει την 20η κατάκτηση!

“Νομίζω ότι, ανεξάρτητα από τη στρατηγική, η βάση πρέπει να είναι η φιλοδοξία, το μεγάλο κίνητρο, η πλήρης συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Θα είναι μία πολύ όμορφη μέρα, ένας τελικός στο Ζαμόρ είναι πάντα ξεχωριστός.” δήλωσε ο κόουτς Κονσεϊσάο.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Πέπε (στόπερ) έκανε θεραπεία μέχρι χθες, αλλά ταξίδεψε με την αποστολή και η συμμετοχή του αποτελεί ερωτηματικό. Μακροχρόνια τραυματίες οι Μαρκάνο (στόπερ), Ζαϊντού (αρ. μπακ), ενώ εκτός ομάδας έχουν τεθεί εδώ και καιρό οι Σάντσες (δεξί μπακ), Χάιμε (μέσος), Φράνκο (μέσος), Μαρτίνεθ (φορ).

ΠΟΡΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια εκτός “Ντραγκάο”

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Τσάβες. Ο Γκιόκερες σκόραρε δις (23’, 37’), στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αποβλήθηκε ο Πίους των φιλοξενούμενων και ο Παουλίνιο (55’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Είχε προγραμματισμένο πάρτι στο “Αλβαλάδε” το προηγούμενο Σάββατο, τα “λιοντάρια” της Λισαβόνας σήκωσαν το 20ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους, πετυχαίνοντας 17/17 εντός έδρας νίκες για τη Liga Portugal, συμπληρώνοντας 21 πρωταθληματικά παιχνίδια δίχως ήττα (19-2-0), ανεξαρτήτως έδρας!

Αναμενόμενα εύκολη η αναμέτρηση απέναντι στην υποβιβασμένη ουραγό, δεν χρειάστηκε να πατήσει γκάζι η ομάδα του Αμορίμ για να φτάσει τα 96 γκολ στη λίγκα, με τον Γκιόκερες να κάνει ξανά τη διαφορά. Με 43 γκολ + 15 ασίστ σε 49 συμμετοχές κλείνει την σεζόν ο Σουηδός “μπόμπερ” και σε λίγες ημέρες αναμένεται να έρθουν αρκετές προτάσεις από Πρέμιερ Λιγκ μεριά.

30η η σημερινή της παρουσία σε τελικό Κυπέλλου, το έχει κατακτήσει 17 φορές, τελευταία συμμετοχή αυτή του 2019, όταν επικράτησε στα πέναλτι της Πόρτο (2-2 κ.δ.). Για να βρεθεί στο “Ζαμόρ” και φέτος απέκλεισε κατά σειρά τις Μοσκαβίδε (1-3 εκτός), Ντουμιένσε (8-0 εντός), Τοντέλα (4-0 εντός), Λεϊρία (0-3 εκτός) και την Μπενφίκα σε διπλά παιχνίδια (4-3 σ.σ.).

“Το να αντιμετωπίσεις τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο είναι δύσκολο σε κάθε περίσταση. Είναι ένας από τους καλύτερους προπονητές που έχω αντιμετωπίσει ποτέ, ειδικά σε τέτοιου είδους παιχνίδια.” δήλωσε ο κόουτς Αμορίμ κι ενημέρωσε για την απουσία του ρολίστα Ρέις (αρ. μπακ).

Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι κάτω από την εστία, αφού και ο Αδάν και ο Ίσραελ παραμένουν τραυματίες. Ο 19χρονος Πίντο ξεκίνησε στα δύο προηγούμενα κι αναμένεται να διατηρηθεί. Ο 18χρονος Σίλβα είναι η έτερη επιλογή.