*2η αγωνιστική των πλέι άουτ

*Στην κανονική διάρκεια: Χάρτμπεργκ – Τιρόλ 2-0, Ριντ – Χάρτμπεργκ 0-1

*Under 2,5 στα 7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΡΙΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Ραπίντ Βιέννης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Μπουργκστάλερ (45+2′, 83′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζιγκλ με πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τον τίτλο του αουτσάιντερ επιβεβαίωσε η Ριντ στην πρωτεύουσα μεσοβδόμαδα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τη Ραπίντ Βιέννης και, παράλληλα, τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Λίγες μέρες νωρίτερα ξεκίνησε με το αριστερό τα πλέι άουτ του πρωταθλήματος επιστρέφοντας με άδεια χέρια από την έδρα της Βόλφσμπεργκερ (1-0).

Η Ριντ πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε έντεκα αγωνιστικές επί της Άλταχ (2-1 εκτός), στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες. “Όλοι γνωρίζουμε πόσο σημαντική είναι η αναμέτρηση με τη Χάρτμπεργκ, πρέπει να επιβραβεύσουμε τους εαυτούς μας για την σκληρή δουλειά”, υπογράμμισε ο προπονητής Σενφτ. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Ουνγκάρ.

ΡΙΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 γκολ στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΑΡΤΜΠΕΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από την Αούστρια Λουστενάου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκρούγισιτς στο 28′.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις τρεις μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε στη διάρκεια της αναμέτρησης, γνωρίζοντας τελικά την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Αούστρια Λουστενάου. Παραμένοντας στους εννέα βαθμούς η Χάρτμπεργκ ισοβαθμεί με τη Ριντ ενόψει της σημερινής καθοριστικής μεταξύ τους μάχης για αποφυγή του υποβιβασμού.

Μακριά από το σπίτι της γνώρισε πέντε ήττες σε έξι αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο επικράτησε της σημερινής αντιπάλου της (1-0) στις 12 Φεβρουαρίου. “Είναι στο χέρι μας να μετουσιώσουμε σε βαθμούς τις καλές εμφανίσεις”, υπογράμμισε ο προπονητής Σοπ. Η Χάρτμπεργκ παραμένει αήττητη σε τέσσερις αναμετρήσεις με τη Ριντ (2-2-0). Εξέτισε ο Χάιλ.