* 27η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Αμβούργο – Μπόχουμ 0-0

ΜΠΟΧΟΥΜ

Η Μπόχουμ δεν ελπίζει σε κάτι στις οχτώ τελευταίες αγωνιστικές, με τους 34 βαθμούς που συγκέντρωσε έχει πάρει μία διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ παράλληλα βρίσκεται στο -13 από την 3η θέση. Το συγκρότημα του Ντουτ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά από δύο αγωνιστικές (1-1-0). Πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος για τις Εθνικές ομάδες επέστρεψε με σκυμμένο κεφάλι από την έδρα της Μπίλεφελντ (3-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το γκολ του Φαμπιάν στο δεύτερο ημίχρονο και το 63’, προτού οι γηπεδούχοι απαντήσουν πέντε λεπτά αργότερα με τον Βόγκλσαμερ.

Στο 78’ ο Κλος ανέτρεψε τα δεδομένα στην αναμέτρηση από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε σε αυτήν ο Κλάους ένα λεπτό αργότερα. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Γκιαμεράχ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή στο 80’, αφήνοντας με δέκα παίκτες την Μπόχουμ. Δύσκολα θα ξεκινήσει βασικός ο Λι (ΜΕ) στη σημερινή αναμέτρηση, αγωνίστηκε και στις δύο φιλικές αναμετρήσεις με τη Νότια Κορέα και σε συνδυασμό με το μακρινό ταξίδι παρουσιάζει σημάδια κόπωσης. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Μπόχουμ επί του Αμβούργου χρονολογείται πριν από 12 χρόνια, τον Αύγουστο του 2007 (2-1).

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 από την Μπίλεφελντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG και over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

Το Μπόχουμ – Αμβούργο παίζει στην Betshop

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Στο -1 από την πρωτοπόρο Κολωνία (σ.σ. έχει παιχνίδι λιγότερο) και στο +3 από την Ουνιόν Βερολίνου βρίσκεται το Αμβούργο. Μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε κόντρα στις Γκρόιτερ Φιρτ (1-0 εντός έδρας) και Σαν Πάουλι (4-0 εκτός έδρας) δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντάρμσταντ (3-2 εντός έδρας) πριν από δύο βδομάδες. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5’ με τον Τζάτα, προτού ο Λασόγκα διπλασιάσει τα τέρματά τους από την άσπρη βούλα του πέναλτι έντεκα λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο ημίχρονο και το 52’ ο Μέλεμ μείωσε για τους φιλοξενούμενους και ο Κέμπε έφερε την αναμέτρηση στα ίσια στο 82’.

Την επική ολική ανατροπή πραγματοποίησε με το δεύτερο προσωπικό γκολ του ο Μέλεμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. «Έχουμε μπροστά μας οχτώ αγωνιστικές, θα πρέπει να τα δώσουμε όλα και να εκμεταλλευτούμε το προβάδισμα που διατηρούμε. Η Μπόχουμ αντιμετωπίζει κάποια αγωνιστικά προβλήματα, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να την υποτιμήσουμε», υπογράμμισε ο προπονητής των «δεινοσαύρων», Χάνες Βολφ, ο οποίος μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες του Κυριάκου Παπαδόπουλου. Ο 27χρονος αμυντικός δεν αγωνίστηκε ούτε δευτερόλεπτο τη φετινή σεζόν, καθώς ταλαιπωρήθηκε από σοβαρό τραυματισμό.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας με 3-2 από την Ντάρμσταντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.