ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ Προγνωστικά

8η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 11/13 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Ιστανμπούλσπορ. Ο Ενκουντού άνοιξε το σκορ στο 8’ για την Μπεσίκτας, η Ιστανμπούλσπορ ισοφάρισε στο 26’ με αυτογκόλ. Ο Βέγκχορστ έκανε το 1-2 στο 39’ και ο Γιασάρ ισοφάρισε στο 86’ εκ νέου για τους γηπεδούχους.

Χάλασε το κλίμα στους “αετούς” με τα δύο τελευταία αποτελέσματα πριν τη διακοπή των εθνικών ομάδων, δεν ήταν καλή η ομάδα του Ισμαέλ ούτε στην εντός έδρας ήττα από την Μπασακσεχίρ (0-1), ούτε στην ισοπαλία με τη νεοφώτιστη Ιστανμπούλσπορ. Προ δύο εβδομάδων ευτύχησε να προηγηθεί από γκάφα του αντίπαλου κίπερ, αλλά δεν ήλεγξε το ρυθμό, ούτε στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας ανακτήσει το προβάδισμα. Πληγώθηκε από δύο “βολίδες” των γηπεδούχων.

Υπήρξε έντονη κριτική στον Ισμαέλ, αλλά πρόεδρος και τεχνικός διεθυντής στηρίζουν το Γάλλο τεχνικό, ο οποίος εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει στον πάγκο.

Αυτός που δεν θα δώσει το παρών είναι ο εξτρέμ Ενκουντού, που επέστρεψε τραυματίας από τις υποχρεώσεις του με την Εθνική Καμερούν. Ο Γκεζάλ που ήταν εκτός για 1.5 μήνα είναι αμφίβολος, θα αποφασιστεί την ημέρα του αγώνα αν θα είναι διαθέσιμος. Επιστρέφει ο Ντέλε Άλι, διαθέσιμος και ο έτερος Άγγλος μεσοεπιθετικός Ρέντμοντ, παρά την επέμβαση στο χέρι.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-0) επί της Αλάνιασπορ. Ο Ρόσι άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, ο Ενρίκε έκανε το 2-0 στο 17’, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κρέσπο πέτυχε το τρίτο γκολ, μετά το χαμένο πέναλτι του Πέδρο. Ο Βαλένσια σκόραρε στο 70’ και ο Καχβετσί διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76’.

Με πάταγο πήγε στη διακοπή των εθνικών ομάδων η Φενέρ, διέλυσε την Αλάνιασπορ πριν δύο εβδομάδες κι επιστρέφει ως #1 φαβορί για τον τίτλο με βάση τη μέχρι τώρα εικόνα όλων των διεκδικητών.

Αφθονία επιλογών μεσοεπιθετικά για τον Ζεσούς, ο οποίος έκανε πολύ καλό rotation στα συνεχόμενα παιχνίδια που προηγήθηκαν. Η ομάδα του σκόραρε 2+ γκολ στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της, έχει μακράν την πιο παραγωγική επίθεση του πρωταθλήματος με 20 γκολ σε 6 παιχνίδια!

Οι απουσίες των στόπερ Πέρες και Αζίζ αναγκάζει τον Ζεσούς να αλλάξει σύστημα και από τριάδα πίσω αναμένεται να το γυρίσει σε 4-4-2. Παραμένει εκτός και ο δεξιός μπακ/χαφ Σανγκαρέ, τραυματίας επέστρεψε από τις υποχρεώσεις του με την Εθνική Νορβηγίας ο φορ Κινγκ.